Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

KOMENTARZ: Istotne wsparcie dla gazet lokalnych

31 maja 2013

W ramach imprez organizowanych pod hasłem „Maj na Foksal”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprosiło w dniu 29 maja br. dziennikarzy gazet lokalnych na spotkanie robocze do Centrum Prasowego w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział około 30 przedstawicieli redakcji z całego kraju.

Przewodniczył Prezes SDP, Krzysztof Skowroński, przy bardziej szczegółowym, merytorycznym wsparciu Edyty Żuły, koordynatorki projektu, którego realizacja przewidziana jest na okres od 20 kwietnia br. do 30 września 2014 roku. Jest to projekt współfinansowany w kwocie 524 tys. złotych, przez Szwajcarię i SDP w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem tego programu jest udzielenie wszechstronnego wsparcia dziennikarzom zajmującym się problemami lokalnych społeczności.

Istotą tego wsparcia, przedstawionego w czasie spotkania, jest przede wszystkim uruchomienie ogólnopolskiego portalu internetowego, na którym umieszczane będą mater4iały dotyczące spraw lokalnych, a niemożliwych do opublikowania w macierzystych redakcjach ze względu na miejscowe uwarunkowania, z możliwością ich przedruku we wszystkich mediach. Zilustrował to w swoim wystąpieniu Prezes Skowroński, wskazując na stworzenie m.in. specjalnego Pogotowia Dziennikarskiego, którego rolą będzie wspieranie dziennikarzy szykanowanych przez władzę, niewygodnych dla miejscowych elit. Zapewniona im zostanie także pomoc prawna i dziennikarska oraz, w razie potrzeby, pełna anonimowość. I, co jest istotne, publikowane materiały będą opłacane, bo w gospodarce rynkowej, jak wiadomo, za darmo tylko kogut pieje.

Z innych informacji wynika, że SDP zorganizuje cykl konferencji poświęconych wolności słowa oraz zaangażuje się w promocję nowych mediów, a także blogów. A już na pewno dodatkową zachętą i wsparciem będzie zorganizowanie prestiżowego konkursu dla dziennikarzy lokalnych oraz udziału we wspólnym kongresie. A z jeszcze innych informacji wynikało, że partner projektu – Fundacja Court Watch Polska – będzie obserwować rozprawy przeciwko dziennikarzom, komentatorom i blogerom, a także wyda raport w tej sprawie. I wreszcie, co jest równie ważne, dzięki udziałowi w projekcie, dziennikarze zyskają niepowtarzalną okazję nawiązania kontaktów między sobą. Przesłanie, które stąd płynie – czyli z Warszawy, co mocno podkreślił prowadzący spotkanie – brzmi: nie jesteś sam!

 

To oczywiście tylko synteza spotkania. Trzeba podkreślić, że bardzo dobra była oprawa informacyjna spotkania, w postaci choćby specjalnego wydania folderu. Znalazł się na jego stronicach m.in. interesujący materiał Jana Matkowskiego pn. „Media lokalne na Ukrainie”, z realną acz mało budującą puentą, którą zacytuję: „Poziom lokalnej prasy jest bardzo niski. Umieszczenie reklam czy materiałów reklamowych nie przynosi wielkich zysków i w planie finansowym gazety – stoją dość kiepsko. Wiadomo, że dobry dziennikarz nie utrzyma się tam na długo”. A ponoć reklama jest dźwignią handlu. U nas też bywa podobnie. I na koniec dodam tylko, że również Stowarzyszenie Dziennikarzy RP ma zorganizować jeszcze w czerwcu br. – podobne spotkanie z prasą regionalną.

Mikołaj ONISZCZUK

Warszawa, 30 maja 2013 r.

kalendarz-btn

CZWARTEK 25 kwietnia 2024
  • Marka, Jarosława
  • 1998
    Wszedł w życie Konkordat zawarty między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.
  • DZIEŃ SEKRETARKI

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski