Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Nie będzie nas, zostanie dąb…

12 czerwca 2018

Dziesięć lat temu w Alei Trzeciego Tysiąclecia, założonej w 1999 r. w miejscowości Granica na terenie Puszczy Kampinoskiej, z inicjatywy Oddziału Warszawskiego SDRP zasadzony został dąb „Redaktor”.


dab solo „Redaktor” w 2018 r.

Sadzili go członkowie naszego stowarzyszenia: Ryszard Bójko, przewodniczący Oddziału Warszawskiego SDRP, Tadeusz Myślik, sekretarz generalny SDRP (obaj niestety już nie żyją) oraz red. red.: Barbara Janiszewska, Jerzy Domański, Marek Kuliński i Rafał Kamecki.

„Redaktor”  w 2008 r.

 

Drzewko zasadzono w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przededniu setnej rocznicy tego święta, 6 czerwca 2018 r., ponad 30-osobowa grupa członków Oddziału Warszawskiego SDRP, głównie z Zespołu Starszych Dziennikarzy, wybrała się do Kampinoskiego Parku Narodowego, by zobaczyć, jak dąb urósł.

aleja og

Wycieczkę zorganizowali uczestnicy akcji sadzenia dębu, a zarazem pełniący dziś kierownicze funkcje w OW SDRP: Barbara Janiszewska i Marek Kuliński. Zostaliśmy zawiezieni na miejsce zabytkowym jelczem (rok produkcji 1974) należącym do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej (www.kmkm.waw.pl). Jak powiedział Sylwester Chajecki, kierowca i zarazem członek tego stowarzyszenia, modele jelcza, którym podróżowaliśmy, w czasach swojej świetności woziły pasażerów komunikacji międzymiastowej.

 

kierowca

W Kampinosie jednym z naszych przewodników był Jerzy Misiak, b. wieloletni dyrektor KPN, który brał udział w sadzeniu „Redaktora”. W Alei Trzeciego Tysiąclecia, przy pięknie rozrośniętym drzewie, Marek Kuliński, przewodniczący OW SDRP podkreślił, że dąb ma charakter środowiskowy, choć dziś dziennikarze są podzieleni organizacyjnie i politycznie. Jednak różnice i konflikty przemijają, a drzewa trwają, bo przecież „nie było nas, był las…”

k m m NL

Małgorzata Mickiewicz, zastępczyni dyrektora KPN, powiedziała, że Aleja Trzeciego Tysiąclecia to efekt i symbol inicjatywy społecznej, której ideą jest ochrona środowiska łącząca ludzi ponad podziałami. Ze strony dyrektora Misiaka usłyszeliśmy komplement, że widzi w dziennikarzach przyjaciół parku kampinoskiego. Z sentymentem wspominał swoją współpracę z radiową „Trójką” i red. Markiem Maldisem, uczestnikiem naszej wycieczki, przy tworzeniu kolejnych programów przyrodniczych z cyklu „Darz Bór!”.

Mal i Mis

 

Symbolem łączącego gospodarzy i gości szacunku dla przyrody był zdjęcia:

grupa ALIK 3

grupowe RAFAL

Hanna Świeszczakowska.

Zdjęcia: Alicja Wejner, Rafał Kamecki.

 

 

 

 

 

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI STANISŁAWA DĄBROWSKIEGO

RYSUNKI STANISŁAWA DĄBROWSKIEGO

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 marca 2019
  • Marii, Wieńczysława
  • 1977
    Powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO).
  • 1994
    Sejm przyjął ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski