Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Nie żyje red. Jerzy Niesiobędzki

14 grudnia 2021

Zmarł JERZY NIESIOBĘDZKI (87 lat), wybitny krytyk i eseista, Prezes Honorowy Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat związany z Toruniem i Bydgoszczą, kierownik literacki teatrów w tych miastach, zastępca redaktora naczelnego bydgoskich „Faktów” był wnikliwym obserwatorem teatru w całej Polsce. Jego recenzje, pisane w latach 60. 70 i 80. ubiegłego wieku stanowią nieocenione źródło wiedzy o teatrze tamtych lat.

 

Niesiobedzkil

W ostatnim trzydziestoleciu zaniechał uprawiania recenzji, skupiając się na eseistyce,w której charakteryzował następujące przemiany kulturowe i ustrojowe, zawsze z troską o zachowanie szans twórczych teatru.

Żegnamy serdecznego przyjaciela, doradcę i cierpliwego komentatora współczesności, obserwowanej nie tylko przez pryzmat teatru, ale procesów społecznych, zmieniających nasz świat. Żegnamy znawcę teatru i kultury rosyjskiej, które opisywał w przekonaniu, że nasze sąsiedztwo może przynosić obu stronom ważne inspiracje. Będzie nam brakować Jego uśmiechu, dystansu i duchowego wsparcia.

Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej SD RP/ polska sekcja AICT

Warszawa, 13 grudnia 2021

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
Rys. Magdalena Danaj

Rys. Magdalena Danaj

kalendarz-btn

WTOREK 24 maja 2022
  • Joanny, Zuzanny
  • 1931
    Rozpoczął pracę maszt radiowy w Raszynie
  • 1945
    Utworzono Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Gdańską i Politechnikę Śląską.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski