Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Wspaniały jubileusz

19 stycznia 2022

19 stycznia 2022 – Redaktor IGNACY GOLIK skończył 100 lat!
Byliśmy u Jubilata z tortem, kwiatami i serdecznymi życzeniami.

Urodziny to dzień radosny, dzień jedyny.

Stulecie – to niezwykła data.

Życzymy dalszego życia w dobrym zdrowiu, wśród Bliskich. Jak najmniej smutków, dużo radości.

 Życzymy, aby każdego dnia zachwycał się Pan życiem – niepowtarzalnym i jedynym.

Życzymy uśmiechu do siebie i świata, bo to bardzo ważna rzecz.

Życzymy każdej chwili życia w dobrym zdrowiu, w otoczeniu Rodziny.

19 stycznia 2022

GOLIK 100

 Redaktor Ignacy Golik  -  urodził się 19 stycznia 1922 r. w Warszawie. Był uczniem  Liceum im. Tadeusza Czackiego. Po wkroczeniu   wojsk niemieckich do Polski i zajęciu Warszawy  zaczął działać w ruchu oporu. W 1941 roku aresztowało  Go gestapo. Po trzech tygodniach w katowni na Pawiaku  został  został wywieziony do KL Auschwitz. Otrzymał  nr  9898.  Przedstawiciel  Muzeum Auschwitz, historyk Adam Cyra powiedział dziennikarzowi PAP, że „Ignacy Golik jest najprawdopodobniej  najstarszym żyjącym w Polsce więźniem Auschwitz”.  Przypomniał, że w 1964 r. zeznawał jako świadek w procesie esesmanów z KL Auschwitz we Frankfurcie nad Menem.

W obozie pracował w różnych komandach roboczych. Znał język niemiecki i jesienią 1942 r. został przydzielony do pracy w obozowym szpitalu dla esesmanów. W listopadzie 1944 r.  został przeniesiony najpierw do KL Sachsenhausen, a następnie do Barth, podobozu KL Ravensbrueck. Wraz z innymi więźniami musiał pracować przymusowo w zakładach niemieckich produkujących samoloty Heinkel. Przeżył Marsz Śmierci i został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej pod Rostockiem wiosną 1945 r.

Po wojnie wrócił do Warszawy . Rozpoczął studia   – na Wydziale Społeczno-Administracyjnym Akademii Nauk Politycznych. Był studentem Studium Dziennikarskiego, ale  tych nauk nie ukończył.

Pracę w zawodzie dziennikarskim  rozpoczął  w roku 1949.  Był reporterem, publicystą, felietonistą.  Znakomitym kronikarzem odbudowy i rozbudowy Warszawy. Pracował do 1998 roku. Najdłużej w „Trybunie Ludu” w latach 1949 – 1968, następnie w redakcji „Expressu  Wieczornego”  (1968 – 1990).

GOLIK i zona

Kilkadziesiąt lat pracy dziennikarskiej  Redaktora Golika było  wielokrotnie nagradzane. Był laureatem  Złotego Koła Klubu Dziennikarzy Motoryzacyjnych, otrzymał nagrody m.in. Klubu Problemów Warszawskich,  Klubu Problemów Budownictwa, Klubu Problemów Inwestycyjnych.

W roku 1949 został  członkiem  Związku Zawodowego Dziennikarzy R.P.

Do Stowarzyszenia Dziennikarzy (SDP) wstąpił  również w roku. 1949.  I jest w nim do dzisiaj – w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Dziennikarzy  RP. Skromna teczka członka stowarzyszenia ma jeden z najniższych numerów- 74.   Ale i w niej można znaleźć informacje o wysokich odznaczeniach Redaktora  – Krzyż Kawalerski OOP,  Order Sztandaru Pracy II kl., Krzyż Oświęcimski.

 

(Barbara Janiszewska, fot. Krzysztof  Żuczkowski)

 

 

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 28 marca 2024
  • Anieli, Sykstusa
  • 1969
    Premiera filmu Pan Wołodyjowski w reż. J. Hoffmana.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski