Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Lucyna Smolińska-Sroka

25 lipca 2020

Całe swe zawodowe życie związała z telewizją. Lucyna Smolińska- Sroka , dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych scenarzystka zmarła 25 lipca 2020 roku w wieku 87 lat.
Do telewizji trafiła zaraz po studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim w 1961 roku, gdzie przeszła niemal wszystkie szczeble telewizyjnej kariery, od reportera po szefa Redakcji Reportaży i Filmów Dokumentalnych. Specjalizowała się popularyzacji historii. W jej dorobku jest ponad 300 pozycji, filmów, reportaży programów i magazynów telewizyjnych. Większość z nich realizowała wraz z ze swym mężem Mieczysławem Sroką.

Smolinska L. jpgLucyna Smolińska-Sroka  24 XII 1932 r. – 25 VII 2020 r.

 

Jej materiały telewizyjne przypominały wybitne postacie (m.in. filmy o Piłsudskim, Paderewskim, Prusie)  i przełomowe wydarzenia z naszej historii jak Bitwa pod Wiedniem czy Wojna 1920 r. Realizowane przez Lucyną Smolińską programy takie jak „Skarbiec”, czy „Wielcy znani i nieznani” były telewizyjną wizytówką popularyzacji historii. M.in. za te prace otrzymała  „Medal Edukacji Narodowej” i odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jej bogata twórczość telewizyjna została nagrodzona  sześcioma „Złotymi Ekranami”.

W swym podejściu do telewizyjnego dokumentu była tradycjonalistką, co niekiedy jej zarzucano. Bo w filmach Lucyny  Smolińskiej nie było miejsca  na „historyczne fantazjowanie”. Każdy fakt i zdarzenie przestawiane na małym ekranie były solidnie udokumentowane, a tym naukowym reaserchem zajmował się mąż reżyserki.

Aktywność zawodowa Lucyny Smolińskiej- Sroki nie skończyła się wraz z przejściem na emeryturę. Nadal starała się robić filmy i niemal do końca swych dni odwiedzała redakcyjne pokoje  na Woronicza 17. Telewizja to był jej świat i drugi dom. Pracowała w nim i go współtworzyła.

mm

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 18 maja 2024
  • Eryka, Feliksa, Aleksandry
  • 1944
    2 Korpus Polski zdobył Monte Cassino

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski