Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Maria Skłodowska-Curie i Noc Muzeów w Warszawie

7 maja 2011

Warszawa, 6 maja 2011 r. W sobotę, 14 maja, Warszawa już po raz ósmy zaprasza na Noc Muzeów. Na gości czekają muzea, galerie oraz placówki kulturalne, które specjalnie na ten wieczór przygotowały atrakcje. Tegoroczna Noc to także spotkanie z Marią Skłodowską-Curie – warszawianką, noblistą, Europejką. W ofercie kulturalnej Nocy Muzeów w Warszawie, którą przygotowało 230 [...]

Warszawa, 6 maja 2011 r.

W sobotę, 14 maja, Warszawa już po raz ósmy zaprasza na Noc Muzeów. Na gości czekają muzea, galerie oraz placówki kulturalne, które specjalnie na ten wieczór przygotowały atrakcje. Tegoroczna Noc to także spotkanie z Marią Skłodowską-Curie – warszawianką, noblistą, Europejką.

W ofercie kulturalnej Nocy Muzeów w Warszawie, którą przygotowało 230 placówek z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Poza wystawami w programie znajdują się: koncerty, spotkania z artystami, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, warsztaty, nocne spacery oraz wiele innych wydarzeń.

Z okazji Międzynarodowego Roku Chemii oraz Roku Marii Skłodowskiej-Curie przygotowano działania artystyczne nawiązujące do postaci noblistki i jej związków z Warszawą. Uczona jest najbardziej znaną uczoną-kobietą, nie tylko w Europie, ale także na świecie. Urodzona w Warszawie studiowała w Paryżu, tam też odkryła dwa pierwiastki: polon i rad. Jest jedyną w historii dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Maria nie tylko była niezwykłą uczoną, ale gdy wybucha I wojna światowa czynnie angażuje się w ratowanie rannych żołnierzy. Dzięki zorganizowanym przez siebie ruchomym stacjom rentgenowskim ratuje tysiące mężczyzn przed amputacją rąk i nóg.

Marii Skłodowskiej-Curie zależy na rozwijaniu europejskiej nauki. W Paryżu i w Warszawie zakłada pionierskie Instytuty Radowe. Wykłada, jako pierwsza na świecie profesor-kobieta na Sorbonie.

Warszawa za symbol tegorocznej Nocy Muzeów obrała Marię Skłodowską-Curie. Uczona znajduje się na plakacie promującym imprezę, który przedstawia… ziewającą Marię, która przypomina, że tej nocy spać po prostu nie warto.

Termin Europejskiej Nocy Muzeów (14 maja) zbiega się ze 105. rocznicą bezprecedensowego wydarzenia jakim było objęcie przez Marię Skłodowską-Curie Katedry Fizyki na Sorbonie (13 maja 1906 r.). Poprzez umieszczenie dekoracji okolicznościowej o wymiarach 33 x 36,4 m (ponad 1200 metrów kwadratowych) na wschodniej fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy chcemy przypomnieć, że pochodząca ze stolicy Polski 39-letnia Skłodowska była pierwszą kobietą w historii tej uczelni, której powierzono kierownictwo katedry.

Siatka będzie zawieszona od wysokości 27 piętra PKiN do 18 piętra: jej górna krawędź znajdować się będzie na wysokości ok. 110 m., a dolna – ok. 75 m. Alpiniści rozpoczynają montaż z 32 piętra znajdującego się na wysokości ok. 135 metrów nad poziomem Placu Defilad.

Siatka zostanie rozwinięta w poniedziałek 9 maja.

W związku z tym zapraszamy zainteresowanych przebiegiem najbardziej spektakularnej części prac na trybunę honorową (Plac Defilad) na briefing prasowy o godz. 15.00 z udziałem Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak – dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Polskim Towarzystwie Chemicznym, Adama Tecława – z firmy odpowiedzialnej za prace alpinistów na ścianie PKiN oraz Andrzeja Mańkowskiego – zastępcy dyrektora Biura Promocji Miasta.

Noc Muzeów w Warszawie rozpoczyna się w sobotę 14 maja o godz. 18.00, program oraz informacje o bezpłatnym transporcie na www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

Więcej o Roku Marii Skłodowskiej-Curie: http://sklodowska.um.warszawa.pl/

Naukowiec wszechczasów

Maria Skłodowska-Curie, która zdobyła dwie Nagrody Nobla (1903, 1911), została uznana za największą kobietę naukowca wszechczasów przez brytyjski magazyn „New Scientist”. W ankiecie wzięło udział 800 osobistości z międzynarodowego świata nauki.

Skłodowska, która dzięki przeprowadzonym badaniom odkryła rad wykorzystywany później do radioterapii onkologicznej (leczenia chorób nowotworowych) i badań diagnostycznych zdobyła 25,1% głosów – prawie dwa razy tyle, co druga na liście Rosalind Franklin – współodkrywczyni podwójnej helisy DNA (14,2%).

Śladami Marii w Warszawie

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku i przez następne 19 lat mieszkała w Warszawie. Miejscami, które wyznaczają dziś jej szlak jest ul. Freta (dom rodzinny – obecnie siedziba muzeum), kościoły św. Jacka i Nawiedzenia NMP, skarpa wiślana, ul. Nowolipki, Krakowskie Przedmieście a także skrzyżowanie ul. Królewskiej i Marszałkowskiej, gdzie mieściła się pensja Jadwigi Sikorskiej, którą ukończyła.

W miejscu, gdzie dziś stoi pomnik Bolesława Prusa istniało Gimnazjum Rządowe, które ukończyła ze złotym medalem. Podczas spacerów w Ogrodzie Saskim, zwyczajem ówczesnych gimnazjalistów, opluwała obelisk ku czci Polaków wiernych carowi podczas powstania listopadowego.

W gmachu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym odbywały się zajęcia Uniwersytetu Latającego (obecnie Centralna Biblioteka Rolnicza) przygotowywała się do egzaminów na Sorbonę i wiele tej szkole zawdzięcza. Po latach uczona powiedziała: „Gdyby mnie w Warszawie dobrze nie nauczyli analizy chemicznej (…) nie wydzieliłabym radu”.

Po wyjeździe w 1891 do Paryża wielokrotnie powracała do Warszawy (1913, 1921, 1925, 1932). W 1932 roku – uczestniczy w otwarciu powstałego jej staraniem Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej, któremu daruje 0,1g radu, sadzi drzewo, które rośnie do dzisiaj.

W ramach obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie, a także Międzynarodowego Roku Chemii program warszawskiej edycji Nocy Muzeów obejmuje:

godz. 22.00 – 2.00 - video foto mapping na fasadzie budynku muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, miejsce: ul. Freta 16.
widowiskowa animacja ukazująca eksperymenty oraz reakcje chemiczne

Gra miejska w Noc Muzeów „Śladami Marii Skłodowskiej- Curie. Napromieniuj się wiedzą”

Scenariusz gry będzie bazował na intrydze – poszukiwaniu zagadki związanej z życiem Marii Skłodowskiej-Curie. Uczestnicy gry będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykonywanych przez animatorów eksperymentach chemicznych.

Przestrzeń działań: Warszawa, miejsca z którymi była związana Marii Skłodowska-Curie.

Start: godz. 18.00, miejsce: namiot informacyjny na Placu Bankowym, czas trwania gry: 4 godziny;

Dla uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody

Uwaga! Obowiązują zapisy! Rejestracja pod adresem: infopraga@infopraga.com.pl, informacje na www.infopraga.com.pl

Spektakl Okruchy – Rentgen duszy, A3Teatr

godz. 21.00 miejsce: Krakowskie Przedmieście, przed Domem Polonii.

Spektakl jest impresją aktorskich obrazów dynamicznych; multimedialną diasporą slajdów nakładanych i prześwietlanych w lustrzanych odbiciach fasad otoczenia. Nad całością unosi się wspomnienie Curie-Skłodowskiej: kobiety, Warszawianki, Polki, chemika… Spektakl funkcjonuje na zasadzie fabuły „Gry w klasy” Cortazara. Widz sam wybiera kolejność oglądanych scen, przemieszcza się, sam układa elementy układanki obrazów. występują: Anna Jegerska-Michalska, Barbara Songin, Grażyna Tabor, Danel Brzeziński, Wiktor Malinowski, Stanisław Dembski, Artur Zebrowski. reżyseria: Dariusz Skibiński.

Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na Rowerową Noc Muzeów „Tandem z Marią”

Harmonogram:

godz. 17.00 zbiórka uczestników przejazdu na miejscu startu – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16; zwiedzanie muzeum.
godz. 17.45 odprawa – omówienie zasad i trasy przejazdu.
godz. 18.00 start; trasa przejazdu z krótkimi postojami w wybranych: Kościół NNMP ul. Przyrynek 2 – Skarpa nad Wisłą – Muzeum Sportu i Turystyki: zwiedzanie – Cmentarz Powązkowski: kilka słów przy grobowcu rodzinnym Skłodowskich – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Wawelska 15; gawęda o Polce Wszech Czasów – Politechnika Warszawska – Ogród Saski – Uniwersytet Warszawski – skwer przy ul. Karowej; opowieść o związkach noblistki z hotelem Bristol i hotelem Europejskim – Centralna Biblioteka Rolnicza – powrót do muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
godz. 24.00 zakończenie wieczoru i wręczenie pamiątkowych dyplomów, rowerowy poczęstunek.

Uwaga! obowiązują zapisy; uczestnictwo tylko po imiennym zgłoszeniu potwierdzonym przez organizatora; informacje na www.wtc.org.pl .

Ponadto w czasie Nocy Muzeów:

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

ekspozycja stała oraz wystawa Galerii Plakatu AMS „Skłodowska-Curie była kobietą!”

godz. 20.00-22.00 scenki z życia Marii Skłodowskiej-Curie ukazujące w zabawny sposób jej odkrycia i ich konsekwencje.

Pokazy: „Przenikliwość promieniowania” – prezentacja sposobów, jak można się chronić przed różnymi rodzajami promieniowania; „Koło fortuny – z atomem za pan brat” popularna zabawa zaadoptowana do celów nauki – wyjaśnienie zagadnień związanych z radioaktywnością oraz przybliżenie sylwetki noblistki.

Zabawy dla dzieci: pokaz sprzętu dozymetrycznego: mierzenie tego, czego nie widać; poszukiwanie skarbu: radioaktywność – konkurs na najlepszego poszukiwacza skarbów; łączenie atomów: tworzenie wiązań chemicznych.oraz pokazy organizowane wspólnie z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej.

Przed muzeum: pokaz mody nawiązujący do lat 1860 – 1935, na ulicy Freta będzie można zobaczyć m. in. postacie w strojach, jakie nosiła Maria Skłodowska-Curie.

Galeria Steel Forest

ul. Nowy Świat 72, gościnnie w Pałacu Staszica.

Happening „Promieniowanie” Artur Wąsowski , Krzysztof Skain May

godz. 20.30. wernisaż wystawy „ Autografy” i biżuterii Jacka Ostrowskiego „Maria – rok 2011″.

Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW – ul. Pasteura 5A

http://www.slcj.uw.edu.pl

Zwiedzanie jedynego w Polsce akceleratora ciężkich jonów; pokazy działania różnego typu urządzeń do pomiaru promieniowania jądrowego – każdy może przynieść potencjalnie promieniotwórczą substancję lub przedmiot codziennego użytku (np. wodę, jedzenie) – który zostanie poddany pomiarowi natężenia promieniowania; o pełnych godzinach projekcja filmu „Tajemniczy świat jąder atomowych”; wystawa fotografii Michała Chodakowskiego „Kubańczycy”.

Muzeum Łazienki Królewskie – ul. Agrykola 1

godz. 18:00-22:00 warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat „Balonem po świecie nauki” zabawy nawiązujące do obchodów roku Marii Skłodowskiej-Curie.

Wydział Prasowy
Urzędu m. st. Warszawy

00-950 Warszawa, pl. Bankowy 3/5, tel. 0-22-44 33 391, 0-22-44 33 390, 0-22-44 33 384, 0-22-44 33 381, fax 0-22-44- 33-393,
e-mail: wydzialprasowy@um.warszawa.pl

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 30 marca 2023
  • Amelii, Leonarda, Jana
  • 1987
    TVP2 rozpoczęła nadawanie Panoramy.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski