Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Wcześniejsza emerytura – praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dotyczy m.in. dziennikarzy i operatorów)

17 grudnia 2013

Osoby, które odpowiednio długo pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze, nadal mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu takiego zatrudnienia. ZUS przyzna im to świadczenie, jeżeli z wnioskiem o jego przyznanie wystąpią przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

 

Dariusz Noszczak, ekspert ds ubezpieczeń społecznych
Stan prawny: 2013-05-16 08:07

 

Nabycie prawa do emerytury uzależnione jest przede wszystkim od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 stycznia 2013 r. został zróżnicowany w zależności od daty urodzenia wnioskodawcy (np. dla kobiet urodzonych w I kwartale 1953 r. wynosi 60 lat i 1 miesiąc, a dla mężczyzn urodzonych w I kwartale 1948 r. – 65 lat i 1 miesiąc).  (…)

Wcześniejszą emeryturę mogą uzyskać pracownicy zatrudnieni w szczególnym charakterze. Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej, należą do nich (…) m.in:

dziennikarze zatrudnieni w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy

(…)

 

Wymagane warunki dla osób zatrudnionych w wybranych kategoriach w szczególnym charakterze:

 

1. Wykonujący działalność twórczą i artystyczną (pracownicy oraz prowadzący działalność w tym zakresie):

- osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego dla: (…)  operatora obrazu filmowego, fotografika – 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,- udowodnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej.

 

2. Dziennikarze:

- zatrudnienie w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w agencjach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych,

- objęcie układem zbiorowym pracy dziennikarzy,

- osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej lub wykonywanie takiej pracy w dniu zgłoszenia wniosku o wcześniejszą emeryturę,

- udowodnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy dziennikarskiej.

 

Źródło, cały artykuł: Infor.pl Kadry

 

admin: /wej

 

kalendarz-btn

WTOREK 19 marca 2024
  • Józefa, Bogdana
  • 1920
    J. Piłsudski został pierwszym marszałkiem Polski.
  • 1968
    Wł. Gomułka wygłosił w Sali Kongresowej antysyjonistyczne przemówienie, które stworzyło klimat do antysemickiej nagonki w PRL.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski