Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Rok z życia stolicy i jej mieszkańców w fotografii

30 marca 2019

To wyjątkowe wydanie… „Warszawa w stulecie odzyskania niepodległości. Zawsze niezwyciężona 1918–2018” – autorem tego pięknego albumu jest Maciej Nietrzebka (rocznik 1973) – fotograf amator, germanista z wykształcenia, kochający swoje miasto, jego historię i tradycję, kolekcjoner widokówek Warszawy.

ALBUM 100 W_wa Na obwolucie albumu widnieje Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy z Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Bohaterskie miasto otrzymało go 9 listopada 1939 roku, a o wpisaniu odznaczenia w tarczę herbową zadecydowali członkowie Rady Warszawy 29 lipca 2004 roku. Zwykle kojarzymy herb stolicy z Syrenką, dlatego autor postanowił nam przypomnieć o tym drugim: SEMPER INVICTA – to Warszawa „zawsze niezwyciężona”.

Autor nie napisał typowego wstępu charakterystycznego dla tego typu publikacji. Zamiast niego zamieścił fragment wiersza XL z Księgi ubogich Jana Kasprowicza, którego przesłanie – bardziej, niż suchy wstęp – oddaje to, co chciał pokazać w albumie: dzień dzisiejszy oraz atmosferę.

Maciej Nietrzebka  przez cały rok 2018 wykonał prawie 27 tys. zdjęć stolicy i ludzi. Do albumu wybrał niewiele ponad 300. Ze swojej kolekcji liczącej kilka tysięcy widokówek – ok. 1500 przedwojennych i 4000 z czasów PRL-u – wybrał do  publikacji wiele przedwojennych widoków.  Układ albumu jest nietypowy. Rozpoczyna go widok Pałacu Prezydenckiego oświetlonego informacją o 100-leciu odzyskania niepodległości, a zamyka zdjęcie z uroczystości zakopania kapsuły czasu przez władze miasta. Być może za 100 lat ktoś odkryje ten album i jak z kapsuły czasu dowie się, co działo się w stolicy A.D. 2018.

Album zestawia Warszawę minioną – z lat 20. XX wieku – z Warszawą codzienną w 2018 roku. Widzimy dzień po dniu, co działo się w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Widzimy Warszawę podczas różnych wydarzeń i uroczystości (państwowych i kościelnych), ale również podczas marszów i protestów oraz innych wydarzeń, w których uczestniczyli warszawiacy.

Czy autorowi udało się ambitne zadanie pokazania Roku Niepodległości w życiu Warszawy i warszawiaków? Warto sięgnąć po tę publikację i samemu ocenić.

Autor samodzielnie przygotował i wydał ten album. Ze względu na ochronę wizerunku osób, które mogły znaleźć się na zdjęciach, albumu nie ma w sprzedaży. Zainteresowani jednak mogą sięgnąć po niego, pisząc do autora: maciej.nietrzebka@gmail.com

Barbara Janiszewska

 

 

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
Rys. Yurii Levshyn

Rys. Yurii Levshyn

kalendarz-btn

SOBOTA 4 lutego 2023
  • Andrzeja, Weroniki, Joanny
  • 1863
    Powstańczy oddział por. F. Sokołowskiego zdobył rosyjskie koszary w Rawie Mazowieckiej.
  • 1919
    Wołomin otrzymał prawa miejskie.
  • 1945
    Ukazało się pierwsze wydanie Dziennika Polskiego.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski