Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Prezydent zrujnowanej Warszawy

16 maja 2019

Posłuchajmy opowieści o Stanisławie Tołwińskim prezydencie Warszawy (marzec 1945 – maj 1950). Zapraszamy na spotkanie w Domu Dziennikarza. 23 maja, w czwartek, o godzinie 12.00 – dziennikarz i twórca telewizyjny, Marek Maldis – pokaże film poświęcony Stanisławowi Tołwińskiemu. Opowie również o staraniach (zwycięskich) o przywrócenie ulicy prezydenta na warszawskim osiedlu Sady Żoliborskie.

 

TOLWINSKI,Ulica-Stanislawa-Tolwinskiego-na-Zoliborzu

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Zarządu Zespołu Starszych Dziennikarzy  będzie okazją do poznania  działalności niebagatelnego bohatera. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Stanisław Tołwiński młodość spędził w Zagłębiu Donieckim, a za działalność polityczną, m.in. w Polskiej Partii Socjalistycznej zapłacił więzieniem. W Rosji był komisarzem do spraw narodowościowych w Radzie Delegatów Robotniczych  w Słowiańsku. Do Polski wrócił w  kwietniu 1918 roku, kiedy przekroczył linię  frontu i dotarł do Warszawy.

W Warszawie nadal działał w PPS, ale przede wszystkim organizował Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych  i był współtwórcą Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.  To właśnie Stanisław Tołwiński  był pomysłodawcą utworzenia w czasie powstania warszawskiego Republiki Żoliborskiej – samorządu  mieszkańców, aby  służyć pomocą potrzebującym. Pracując w czasie okupacji w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym (był również jego współtwórcą) pomagał Żydom. Otrzymał za to pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Przez wiele lat pracował w administracji publicznej.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI STANISŁAWA DABROWSKIEGO

RYSUNKI STANISŁAWA DABROWSKIEGO

kalendarz-btn

SOBOTA 30 maja 2020
  • Feliksa, Ferdynanda

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski