Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Bezpieczna spirometria w dobie pandemii

12 września 2020

Jak żyć i jak chorować na astmę i POChP w czasach pandemii? Czy badania czynnościowe płuc (spirometria) zwiększają szansę na zarażenie Covid19? Jak zmniejszyć ryzyko infekcji w czasie pandemii? To ważne pytania. Dlaczego?

Spirometria kolor

Zgodnie z wynikami badania ACCESS na rozpoznanie choroby obturacyjnej (astmy lub POCHP) w Polsce pacjent czeka ponad 7 lat. W tym  czasie duszności i kaszel utrudniają mu życie lub wprost uniemożliwiają egzystencję. Niepotrzebne zaostrzenia choroby i przedwczesne zgony to pokłosie późnego rozpoznania choroby.

Dr med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie  Medyczny, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP; dr med. Jacek Nasiłowski z  Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr med. Łukasz Kołtowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówili o tym podczas spotkania z dziennikarzami poświęconego Dniom Spirometrii 2020, które odbędą się w  dniach 14 – 19 września br. pod hasłem: „Bezpieczna spirometria w dobie pandemii”.

Wczesne rozpoznanie choroby obturacyjnej to właściwe leczenie i prawdopodobnie szansa na łagodniejszy przebieg COVID19. W Polsce ponad 6 milionów osób wymaga spirometrii. A od pierwszych objawów astmy oskrzelowej do momentu rozpoczęcia leczenia upływa ponad 7 lat. Na dodatek 27 proc. pacjentów otrzymuje złą pierwszą diagnozę, a w przypadku POCHP tylko 30 proc. pacjentów jest leczonych prawidłowo od momentu rozpoznania choroby.

Pandemia wirusa Sars-Cov-2 ze wszystkimi jej konsekwencjami: reżim sanitarny, dystans społeczny,  rezygnacja z  niebezpiecznych procedur skomplikowała i spowolniła codzienne życie Polaków, w tym pacjentów i lekarzy. Przenoszenie wirusa Sars-cov-2 odbywa się głównie drogą kropelkową, zatem podczas  wykonywania spirometrii transmisja wirusa może nastąpić poprzez wydzieliny oddechowe. Dlatego eksperci i lekarze  praktycy zalecają dodatkowe środki ostrożności związane z wykonywaniem tego badania…

… i w tym roku proponują chorym na astmę lub POCHP wykonanie bezpiecznej spirometrii w domu.

Warto z tej możliwości skorzystać w Dniach Spirometrii 2020. Szczegóły  WWW.aiocare.com/spirometria-domowa/

 (Barbara Janiszewska)

 

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

kalendarz-btn

ŚRODA 3 marca 2021
 • Maryny, Tycjana, Kunegundy
 • 1917
  W Rosji wybuchła rewolucja lutowa.
 • 1923
  W USA ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Time.
 • 1977
  Polska ratyfikowała Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka (uchwalone przez ONZ w 1966 r.)
 • 2001
  W Warszawie podczas napadu na filię Kredyt Banku przy ul. Żelaznej bandyci zastrzelili trzy kasjerki i ochroniarza.
 • 2007
  Kard. K. Nycz został metropolitą warszawskim.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski