Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

XV Kongres Obywatelski

1 października 2020

„Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości?” – tak brzmi pytanie przewodnie XV Kongresu Obywatelskiego. Listę owych „wyzwań przyszłości” coraz częściej jesteśmy w stanie wyrecytować niemal z pamięci: zmiany klimatyczne, cyfryzacja i nowe technologie, starzenie się i kurczenie naszego społeczeństwa, wielka transformacja energetyczna, budowanie odporności na pandemię i katastrofy etc. Gorzej z odpowiedzią na pytanie: jak im sprostać? Jaka Polska będzie sprzyjała rozwiązywaniu tych problemów? Czy tu chodzi tylko o inwestycje, czy może o generalne przeorganizowanie i nowe reguły gry – bardziej sprzyjające współpracy? O nową filozofię współdziałania i wspólnoty?

Kongres Obywatelski_logo

Czy chcemy te problemy rozwiązywać w ramach Polski resortowo­silosowej, czy bardziej horyzontalnej i międzysektorowej? Scentralizowanej, czy też stosującej zasadę pomocniczości i wykorzystującej potencjał samorządności oraz wspólnotowości lokalnej i regionalnej? Czy nie nadszedł właśnie czas, aby państwo, rynek i społeczeństwo połączyć w jedno – w jeden zazębiający się mechanizm, działający w sposób skoordynowany i spójny? Czy chcemy budować społeczeństwo ludzi otwartych i równych, czy też chcemy Polaków różnicować? Co lepiej posłuży nam w ekspansji międzynarodowej, zatrudnianiu zagranicznych profesjonalistów i w twórczym korzystaniu z dorobku technologiczno­innowacyjnego świata?

Oto pytania, które chcemy omówić na XV Kongresie Obywatelskim. W tej wyjątkowej sytuacji Kongres odbędzie się w formule hybrydowej, tzn. paneliści spotkają się w kongresowym studio, które będziemy dla Państwa transmitować na żywo w internecie. Będzie możliwość zadawania pytań poprzez nasze profile społecznościowe na Facebooku i YouTube. Panele dyskusyjne będą prowadzone w formule dynamicznych dyskusji, szykujemy również niespodzianki w czasie przerw! Zapraszam 17 października już o godzinie 9:30!

Spośród thinkletterów ogólnopolskich szczególnej uwadze polecam tekst Miasto dla zdrowia autorstwa Marcina Skrzypka, Członka Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, pracownika lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”, który w swoim stylu wskazuje, że rozprzestrzenianie się wirusa przypomina pożar, ale to my sami stworzyliśmy „łatwopalny” świat. Wirus skłonił nas jednak do przemyślenia dotychczasowej filozofii i pozwolił na popularyzację koncepcji miasta 15minutowego, w którym jak najwięcej potrzeb codziennych jest dostępnych wokół miejsca zamieszkania. Jak to się stało, że zapomnieliśmy o tak prostym i sprawdzonym rozwiązaniu? Dlaczego powszechny do niego powrót – pomimo jego niewątpliwych zalet z perspektywy wszystkich pokoleń mieszkańców miasta – wcale nie jest taki oczywisty? Zachęcam do lektury!

Polecam również wywiad Nie scyfryzujemy relacji międzyludzkich przeprowadzony z Sebastianem Ptakiem, Prezesem Zarządu Blue Media. Nasz rozmówca zauważa, w ostatnich latach do sieci przenoszonych było wiele procesów i usług (m. in. ecommerce, espołeczeństwo, eadministracja, ebiznes, a nawet eprawnik, elekarz czy erandki). Pandemia koronawirusa proces ten jeszcze przyspieszyła, przełamując w dodatku wiele barier mentalnych związanych z podejściem „nie da się”. Dlaczego jednak niektórych czynności – choć byłoby to technologicznie wykonalne, a ekonomicznie opłacalne – nie powinniśmy cyfryzować?

Szczegółowy program wydarzenia jest już dostępny na stronie www.kongresobywatelski.pl. Zachęcam do rezerwowania czasu w najbliższą sobotę, przekazywania informacji o Kongresie członkom rodziny, znajomym i współpracownikom oraz gorąco zapraszam do aktywnego komentowania dyskusji online.

Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku,

dr Jan Szomburg

Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Inicjator Kongresu Obywatelskiego

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

kalendarz-btn

SOBOTA 6 marca 2021
 • Pawła, Tomasza
 • 1000
  Rozpoczął się I Zjazd Gnieźnieński.
 • 1916
  W Monachium założono firmę motoryzacyjną BMW.
 • 1953
  Katowice zostały przemianowane na Stalinogród (historyczną nazwę przywrócono im 10 grudnia 1956 r.)
 • 1993
  Rozpoczęła nadawanie pierwsza polska telewizja komercyjna Polonia 1.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski