Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Oświadczenie Prezydium ZG

13 listopada 2020

Stało się to, co było do przewidzenia. 11 listopada ulice centrum Warszawy były miejscem barbarzyńskich zachowań. Pod narodowymi flagami pojawiły się hordy uzbrojonych w race i wyrzutnie bandziorów, którzy jak co roku szukali okazji do zadymy. Organizatorzy tak zwanego nielegalnego Marszu Niepodległości, ci sami od kilku lat z „nadania” wojewody, nie zastosowali się do obostrzeń z tytułu pandemii, zignorowali zakazy władz sanitarnych i to na nich spoczywa odpowiedzialność.

SDRP

W sytuacji, gdy w marszu zagrożone staje się życie uczestników, przechodniów, policjantów, niszczone jest mienie, policja legalnie, w ramach prawa, podejmuje działania bezpośredniego przymusu. Nie oceniamy tych zachowań policji w sensie ogólnym. Natomiast stanowczo potępiamy ataki policjantów na dziennikarzy, którzy w ramach swych obowiązków relacjonowali wydarzenie. Od kierownictwa policji oczekujemy wyjaśnień, szczególnie rzetelnej analizy przypadku postrzelenia fotoreportera „Tygodnika Solidarność” Tomasza Gutrego, nie tylko w kontekście konieczności użycia gładkolufowej broni palnej.

Pałowania i ataku gazem przez oddziały policji doświadczyli także dziennikarze : Adam Tuchliński, fotoreporter „Newsweek Polska”, fotoreporter z agencji East News Jakub Kamiński, Renata Kim, dziennikarka „Newsweek Polska”, i dziennikarz „Krytyki Politycznej” Przemysław Stefaniak. W każdej z tych sytuacji, agresywne działanie policjantów wobec dziennikarzy jest naruszeniem prawa do wolności słowa. Zasługuje więc na potępienie i stanowczy sprzeciw. Co jednak nie znaczy, że policja nie powinna używać siły wobec bandziorów, anarchistów czy zadymiarzy, wszak pod warunkiem zasadniczym, że będzie działać legalnie z poszanowaniem praw obywatelskich w tym również dziennikarzy.

Domagamy się, nie po raz pierwszy od policji, skutecznej ochrony dziennikarzy wypełniających zawodowe obowiązki w czasie manifestacji, pochodów i wszelkich innych zdarzeń ulicznych. Ale także dziennikarzom przypominamy o obowiązku noszenia kamizelek ochronnych. To warunek bezpieczeństwa.

Prezydium Zarządu Głównego SDRP

 

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
Rys. Kamila Szcześsniak

Rys. Kamila Szcześsniak

kalendarz-btn

PIĄTEK 12 sierpnia 2022
  • Klary, Lecha, Hilarii

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski