Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Wręczenie nagrody im. Stefana Treugutta

25 września 2021

22 września w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Klubu Krytyki Teatralnej im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze Telewizji w sezonie 2019/20. Laureatem Nagrody Głównej został Igor Gorzkowski za spektakl „Inny Świat” wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Nagrodę 20 lat temu ustanowił zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych) za zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej – Treuguttowej (wdowy po wybitnym znawcy teatru), z myślą o promowaniu wybitnych osiągnięć teatru małego ekranu. Kapituła Nagrody w składzie: Marzena Dobosz, Tomasz Miłkowski, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, Jan Bończa-Szabłowski oraz Katarzyna Michalik-Jaworska przyznała także wyróżnienie specjalne dla Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli „W małym dworku”, „Duet” i „Powołanie” oraz za wcześniejsze dokonania w Teatrze TV.

Treugutt21b

Laudację na cześć Igora Gorzkowskiego wygłosił Grzegorz Mrówczyński, a rozmowę z laureatem poprowadził Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji AICT. Laureat otrzymał dyplom specjalnie zaprojektowany przez wybitnego artystę grafika Janusza Golika. W uroczystości wziął udział także syn patrona nagrody – Jan Treugutt, artysta malarz, który ofiarował laureatowi portret 30 letniego Stefana Treugutta.

Spektakl „Inny Świat” powstał w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i był pierwszą telewizyjną adaptacją wspomnień pisarza z czasów niewoli w sowieckim łagrze. Był też debiutem Igora Gorzkowskiego w Teatrze Telewizji. Jak mówi sam reżyser, ma chyba rękę do debiutów, bo za swój debiut radiowy, spektakl „Mewa” wg Borysa Akunina zdobył Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry”.

Treugutt21a

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 30 marca 2023
  • Amelii, Leonarda, Jana
  • 1987
    TVP2 rozpoczęła nadawanie Panoramy.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski