Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Zespół Starszych Dziennikarzy zaprasza

12 listopada 2021

Zapraszamy na spotkanie, które zacznie się o godz. 12.00, w środę 17 listopada 2021. Miejsce: Dom Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 sala B na pierwszym piętrze. Temat:: Węgry – druga ojczyzna polskich uchodźców. Naszym gościem będzie Grzegorz Łubczyk, hungarysta, dziennikarz, działacz społeczny i dyplomata, ambasador Polski na Węgrzech w latach 1997-2001, laureat Nagrody im. Witolda Hulewicza za rok 2020 za zasługi na polu współpracy polsko – węgierskich.
.

lubczyk

Grzegorz Łubczyk, wspólnie z żoną Krystyną, jest autorem czterech tomów wspomnień Polaków uratowanych przez Węgrów w czasie drugiej wojny światowej „Pamięć”, opublikowanych w językach polskim i węgierskim. Napisał także dwie książki  o polskim bohaterze tamtych czasów: „Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku”, „Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”.

Dzięki zaangażowaniu Grzegorza Łubczyka w Warszawie i Budapeszcie stanęły dwa bliźniacze pomniki: Henryka Sławika i jego węgierskiego przyjaciela ratującego Polaków Jozsefa Antalla. Pod tymi pomnikami co roku odbywają się uroczystości upamiętniające obu bohaterów i ich czyny, za które Sławik zapłacił śmiercią z rąk hitlerowców.

anatl slawik

Nasz gość odpowie także na pytania uczestników spotkania na temat współczesnych stosunków polsko-węgierskich.

Z powodu panującej wciąż epidemii prosimy o potwierdzenie swojej obecności telefonicznie (22  826 79 45, do godz. 16.00) lub mailowo: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Prosimy o założenie maseczek w czasie spotkania.

 

Do zobaczenia.

Hanna Świeszczakowska, Andrzej Martynkin (członkowie Zarządu Zespołu Starszych Dziennikarzy OW SDRP)

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 30 marca 2023
  • Amelii, Leonarda, Jana
  • 1987
    TVP2 rozpoczęła nadawanie Panoramy.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski