Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Szajna w Muzeum Karykatury

22 października 2022

W setną rocznicę urodzin Józefa Szajny, jednego z najważniejszych twórców powojennej sztuki polskiej, Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza od 29 października do 11 grudnia 2022 na przekrojową prezentację Jego twórczości.

Szajna_Autoportret 6_wystawa Muzeum Karykatury Józef Szajna, Autoportret. „Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu”.

Józef Szajna był artystą totalnym – w sposób organiczny łączył twórczość plastyczną z teatralną. Prezentował swoje dzieła na całym świecie – na festiwalach teatralnych i wystawach. Swoją sztukę określał mianem TE-ART, akcentując ścisły związek teatru z innymi dziedzinami sztuk wizualnych. Dążył do syntezy sztuk, łączył przeciwieństwa i dyscypliny. Rysunek przekładał na kompozycje przestrzenne. Jego działania teatralne inspirowało myślenie typowe dla sztuki plakatu – oparte o skrót plastyczny, znak, symbol.

Wystawa „Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu” przybliża świat wyobraźni artysty. Zobaczyć będzie można najważniejsze realizacje artysty, a także mniej znane prace z jego archiwum, w tym twórczość satyryczną.

Twórczość Szajny, naznaczona doświadczeniem Auschwitz, to ciągłe próby zrozumienia ludzkiej natury. Artysta skupiał się na ciele i materii, a człowiek był zawsze w centrum jego zainteresowań. Wystawa prezentuje Szajnowskie wariacje na temat postaci ludzkiej i twarzy.

Najważniejsze przedstawienia Szajny zostały uwiecznione na zdjęciach mistrzów teatralnej fotografii – Wojciecha Plewińskiego i Stefana Okołowicza. Czarno-białe fotografie są artystycznym filtrem, przez jaki postrzegamy dziś teatralną działalność Szajny. Sprowadzenie teatralnych obrazów do kontrastu czerni i bieli potęguje perswazyjność wizualnego przekazu, z czego Szajna – jako grafik – doskonale zdawał sobie sprawę.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja, w której znajdzie się esej kuratorki o Szajnie i jego sztuce, stanowiącej zapis zmagań z traumą wojny.

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
rys. Agim Sulaj

rys. Agim Sulaj

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 5 grudnia 2022
 • Saby, Kryspina
 • 1929
  Powołano Centrolew
 • 1975
  W Warszawie otwarto Dworzec Centralny
 • 1982
  Ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Wprost
 • 1992
  Rozpoczęła emisję pierwsza ogólnopolska telewizja prywatna Polsat
 • DZIEŃ WOLONTARIUSZA
  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski