Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Uchwała krajobrazowa dla Warszawy

17 lutego 2023

Ruszają konsultacje, w których także Twój głos będzie się liczył!

Powstaje projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która uporządkuje przestrzeń miejską – 24 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat m.in. reklam, małej architektury czy ogrodzeń. Warszawa przystępuje do konsultacji społecznych, w trakcie których zaprezentuje mieszkańcom projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.

krajobrazProjekt uchwały stolica konsultuje już po raz trzeci. – Pierwszy raz projekt uchwały zaprezentowaliśmy w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały radzie m.st. Warszawy. 16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument – przypomina Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Uchwała została uchylona przez wojewodę mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. W wyniku orzeczeń sądów Warszawa została zobowiązana do ponownego uzgodnienia i udostępnienia dokumentu. – Liczymy na to, że aktualny etap wyłożenia projektu uchwały stanie się – po rozpatrzeniu uwag strony społecznej i uzyskaniu akceptacji rady miasta – istotnym krokiem w stronę realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa jakości przestrzeni stolicy – dodaje Marlena Happach.

Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Z zapisami uchwały krajobrazowej mieszkańcy stolicy będą mogli się zapoznać – a także zgłosić swoje uwagi – podczas konsultacji społecznych. Rozpoczną się one 24 lutego i potrwają do 31 marca.

Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: krajobrazowa@um.warszawa.pl lub poprzez specjalny formularz na stronie konsultacji, która uruchomiona zostanie 24 lutego.

O uchwale krajobrazowej będzie można porozmawiać również:

  • Na spotkaniu on-line 7 marca (wtorek) o godz. 17:30.
  • Podczas dyżurów konsultacyjnych:

stacjonarnych: 9 marca (czwartek) oraz 13 marca (poniedziałek) w godz. 16:00-19:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4);

telefonicznych: 1, 8 i 15 marca (środy) w godz. 13:00-16:00 pod numerem telefonu 22 325 81 08.

Planowane są również spotkania online na YouTube oraz na platformie ZOOM (szczegóły podane zostaną w najbliższym czasie).

Z projektem uchwały będzie można zapoznać się również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców (poniedziałek-piątek, godz. 8:00-16:00).

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Leduchowski

zastępca rzecznika prasowego

Urzędu m.st. Warszawy

tel. 22 325 93 39, 885 542 058

e-mail: wydzialprasowy@um.warszawa.pl

 

Zobacz także:
um.warszawa.pl/dla-mediow

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 30 marca 2023
  • Amelii, Leonarda, Jana
  • 1987
    TVP2 rozpoczęła nadawanie Panoramy.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski