Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Barbara Bielecka-Mierzejewska

26 listopada 2016

Pracowała w zawodzie dziennikarskim od 1955 roku, a członkiem Stowarzyszenia była od roku 1962. Zmarła 26 listopada 2016 roku – miała 85 lat.
Barbarę pożegnaliśmy 9 grudnia, w piątek, o godz. 9.00, na warszawskich Powązkach. Po mszy w kościele Boromeusza spoczęła w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

 

Barbara Bielecka-Mierzejewska

Redaktor Barbara Bielecka-Mierzejewska, dla nas po prostu Basia, była prawie do końca aktywna i obecna w życiu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Pomimo kłopotów zdrowotnych pisała, przychodziła na nasze spotkania lub zwyczajnie „na kawę”. Zawsze życzliwa, otwarta na ludzi.
Urodziła się w Kielcach 6 lutego 1931 roku. Tam pobierała nauki i już w szkole działała społecznie. Była także aktywna podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wyjściu za mąż przeniosła się (w 1952 roku) do Warszawy.

Była związana z prasą ludową, specjalizując się w tematyce społeczno-prawnej i turystycznej. Przez cztery lat pracowała jako korespondentka prasy ludowej w Czechosłowacji (1970-74). Promowała zdrowy tryb życia i uprawianie aktywnej turystyki. Publikacje Barbary ukazywały się nie tylko w prasie ludowej – w Dzienniku Ludowym pracowała 26 lat, w Zielonym Sztandarze. Pisała także do Panoramy Północy, Poznaj Swój Kraj, Podróży, Tygodnika Każdego Konsumenta VETO, a nawet do Płomyczka. Była stałym współpracownikiem miesięcznika Przyroda Polska. W ostatnich latach publikowała w Tygodniku Katolickim NIEDZIELA.

Pisała również książki. „Konflikt na wsi” i „Ludziom potrzebni” wydano w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Napisała również „Mistrzów Polskiej Sceny”, w której przedstawiła portrety 26 wybitnych polskich aktorów.

Wielokrotnie nagradzana za twórczość dziennikarską i za działalność społeczną. Działała w klubach twórczych Stowarzyszenia, była członkiem władz Oddziału Warszawskiego.

Lubiła podróże, „podglądanie przyrody podczas pieszych wędrówek”, wiele czytała. Lubiła też szybką jazdę samochodem i pływanie.
Taka była „nasza Basia”. Pożegnaliśmy  Ją z ogromnym smutkiem.

baj.

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

PIĄTEK 19 kwietnia 2024
  • Leona, Włodzimierza, Adolfa
  • 1936
    W Warszawie odsłonięto pomnik J. Kilińskiego.
  • 1943
    Wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim.
  • 1948
    W Warszawie odsłonięto Pomnik Bohaterów Getta.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski