Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Jadwiga Kwapich-Mateńko

24 grudnia 2020

Zmarła w wigilię Bożego Narodzenia w wieku 87 lat. Przez całe swe zawodowe życie związana z Polskim Radiem i Telewizją – od 1957 roku nieprzerwanie z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym (WOT – obecnie TVP3 Warszawa). Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa UW. Członkini SDP, a następnie SDRP od 1962 r.

Kwapich

Jadzia, moja redakcyjna koleżanka, zasłużona dziennikarka, pierwsza reporterka i współtwórczyni Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego.

Od 1957 roku, przez ponad pół wieku dokumentowała historię, odbudowę, rozwój oraz życie mieszkańców naszej stolicy. Swoje reporterskie materiały opatrywała bezbłędnym tekstem adekwatnym do filmowego obrazu zrealizowanego przez znakomitych operatorów kamery, z którymi współpracowała. Po latach właśnie te materiały stały się bezcennym tworzywem do cyklu „Z archiwum Kuriera” będącym dokumentem odradzającego się, nie tylko po wojnie, życia w Warszawie.

Poznałyśmy się w 1957 roku, gdy Jadzia podjęła pracę w Telewizji Warszawa, pierwszej w Polsce wspaniałej instytucji zatrudniającej fascynatów nowej formy przekazu. Stworzyli zgrany zespół, nie pytali „za ile?”…

Wszyscy byliśmy „kolegami z pracy”. Byli to m.in. Stanisław Cześnin, Stanisław Włodarski, Maciek Piekarski, Irena Dziedzic, Janek Suzin, Gienio Pach, Halina Miroszowa, Halina Dębicka, Jerzy Pański, Jan Marcin Szancer, Adam Hanuszkiewicz, Xymena Zaniewska, Stanisław Ludkiewicz, Włodzimierz Sokorski i wielu, wielu innych,  a wśród nich także operatorzy kamer, inżynierowie, technicy, panie sprzątające…  Przez te 68 lat w Telewizji Polskiej pracowało wiele tysięcy ludzi kochających tę  Instytucję. Wśród nich Jadzia Kwapich-Mateńko, niezapomniana pionierka i ostoja Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, którego pierwsza emisja odbyła się 9 listopada 1958 roku. Jadzia, koleżeńska, wspierająca młodych absolwentów Wydz. Dziennikarstwa  U.W. , którzy po stażu pozostawali w Redakcji Telewizji Warszawa – na stałe.

Kochana Jadziu, dzięki Tobie i kolegom, których także nie ma już wśród nas, był to dobry czas dla TKW, dobry czas przyjaźni i zrozumienia.

Jadziu, dziękuję Ci za przyjaźń i za to, że byłaś…

Żegnaj.

Lucyna Barcz (w TVP 1956 – 2016)

 

 

 

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

kalendarz-btn

PIĄTEK 22 stycznia 2021
 • Anastazji, Wincentego
 • 1863
  Wybuchło Powstanie Styczniowe
 • 1925
  Warszawska Rada Miejska podjęła decyzję o budowie lotniska na Okęciu.
 • 1943
  Z rozkazu gen. S. Grota-Roweckiego utworzono Kedyw AK.
 • 1954
  W Warszawie przy pl. Powstańców Warszawy 7 uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny.
 • 1957
  W Warszawie został uprowadzony i zamordowany Bohdan Piasecki, syn Bolesława - przewodniczącego Stowarzyszenia PAX.
 • DZIEŃ DZIADKA

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski