Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Kazimierz Kunicki

27 stycznia 2023

27 stycznia 2023 zmarł w wieku 86 lat Kazimierz Kunicki – redaktor, publicysta, autor i współautor kilkudziesięciu książek popularnonaukowych, biografii, esejów, przewodników turystycznych, od 1982 roku członek SDP RP. Zanim na około ćwierć wieku został redaktorem naczelnym, uznawanego dziś za kultowy, Ilustrowanego Magazynu Turystycznego Światowid, pracował w Centralnej Agencji Fotograficznej oraz popularnym czasopiśmie społeczno kulturalnym Perspektywy.

K Kunicki zm

Jak pisał w notach autorskich: „Warszawiak od paru pokoleń. Po studiach ukończonych na Uniwersytecie Warszawskim, przez całe życie zawodowe dziennikarz, długoletni redaktor magazynu IMT Światowid, w którym popularyzowano turystykę krajoznawczą, krajową i – rodzącą się na dobre w latach 70. – zagraniczną. Kiedy po transformacji ustrojowej Światowid został zamknięty, dziennikarze znaleźli pracę w innych redakcjach. Jednak zbliżone zainteresowania krajoznawcze oraz historyczne sprawiły, że po latach – już na początku naszego stulecia – kilkuosobowe grono wraz z dawnym szefem zaczęło wspólnie pisać książki. Kazik został współautorem książek przewodnikowych, m.in. „Dlaczego Polska? Kalejdoskop”, „Kierunek Polska”, „Mazowsze”, „Śladami Chopina”, „Śladami słynnych zbrodni”, „Najwspanialsze miejsca pielgrzymkowe”, „Miejsca papieskie”, „Pola i miejsca bitewne w Polsce”, „Miejsca niesamowite. 51 pomysłów na podróż z dreszczykiem”,
„Zagadki kryminalne PRL”. Powstawały też wspólnie książki i albumy popularyzujące historię i wędrówki po miejscach historycznych, m.in. „Wielcy Polacy”, „Krzyżacy. Historia, zamki, bitwy”, „I i II wojna światowa. Polska i Polacy”, „Najwspanialsi polscy artyści”. Z biegiem lat autorów jednak ubywało i w ostatnim dziesięcioleciu pisaliśmy już tylko w dwuosobowym składzie – publikując takie książki jak: „Ta nasz młodość”, „Budujemy drugą Polskę”, Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u”, czy wreszcie ostatnią wspólną, wydaną w 2021 roku książkę, „13 dni, które zmieniły Polskę. Gra o powstanie ‘44”. W nocie Od autorów nie napisaliśmy o powstaniowych
wątkach rodzinnych. Teraz jednak warto przypomnieć fakt, że Kazik – jako ośmiolatek – przedzierał się wraz z rodziną podczas powstania kanałami, żeby szczęśliwie ocalić życie… Spotykaliśmy się w gronie dawnych pracowników Światowida, po raz ostatni już w czasie pandemii. Był człowiekiem serdecznym, kochał zwierzęta i ten temat powracał często w naszych rozmowach. Red. Kazimierz Kunicki pochowany został 2 lutego br.  na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
(Współautor książek – Tomasz Ławecki oraz pozostająca podobnie jak Kazimierz Kunicki w SDP RP Barbara Stettner-Stefańska)
Na zdjęciu – Kazimierz Kunicki z kochanym czworonogiem

Tagi:

kalendarz-btn

PIĄTEK 26 kwietnia 2024
  • Marii, Marzeny, Marceliny
  • 1794
    Ukazał się pierwszy numer Gazety Wolnej Warszawskiej, organu insurekcji kościuszkowskiej (ukazywała się do do listopada 1794 r).

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski