SATYRYKON LEGNICA 2025 rys.Norbert Sarnecki "Mniejsze zło"
Konferencja RAZEM PRZECIW PRZEMOCY SEKSUALNEJ
Warszawa, 12 maja 2011 r. Powstała pierwsza w Polsce procedura postępowania policji i placówki medycznej, wytyczne dla prokuratorów oraz rekomendacje dla sędziów przy kontakcie z ofiarą przemocy seksualnej. Jest to rezultaty platformy działania „Stop przemocy seksualnej w Polsce”. Zostały one zaprezentowane podczas konferencji „Razem przeciw przemocy seksualnej” zorganizowanej przez pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania [...]
Warszawa, 12 maja 2011 r.
Powstała pierwsza w Polsce procedura postępowania policji i placówki medycznej, wytyczne dla prokuratorów oraz rekomendacje dla sędziów przy kontakcie z ofiarą przemocy seksualnej. Jest to rezultaty platformy działania „Stop przemocy seksualnej w Polsce”.
Zostały one zaprezentowane podczas konferencji „Razem przeciw przemocy seksualnej” zorganizowanej przez pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Minister Elżbietę Radziszewską, Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz – Waltz oraz Prezeskę Fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom Krystynę Żytecką.
- To dobrze, że Warszawa może współuczestniczyć w tworzeniu tak ważnego ogniwa działań pomocowych. Ta aktywność wpisuje się w Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy. – powiedziała prezydent Warszawy inaugurując konferencję – Ze swojej strony deklaruję chęć włączenia się w realizację pilotażowego programu wprowadzenia procedur postępowania Policji i placówki medycznej z ofiarą przemocy seksualnej. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania na rzecz osób pokrzywdzonych pomogą im, a przede wszystkim dadzą siłę i nadzieję na życie bez piętna przemocy.
Ponad 90% osób doświadczających przemocy seksualnej to kobiety. Jednym z głównych problemów jest bardzo niski poziom ujawnienia przestępstw seksualnych w Polsce. Na podstawie badań wiktymizacyjnych przyjmuje się, że w Polsce dochodzi do ujawnienia jedynie około 8% popełnionych przestępstw seksualnych. W ponad 90% przypadków zgwałceń sprawcy pozostają bezkarni. Przed złożeniem wniosku o ściganie powstrzymuje m.in. obawa przed długotrwałą i poniżającą procedurą – problem tzw. wtórnej wiktymizacji.
W odpowiedzi na ww. problemy, w ramach Platformy działania „Stop przemocy seksualnej w Polsce” opracowano m.in. pierwszą w Polsce „Procedurę postępowania policji i placówki medycznej z ofiarą przemocy seksualnej” oraz będący załącznikiem do procedury „Informator dla ofiar przemocy seksualnej, w tym zgwałcenia”. Procedura, która będzie upowszechniona we wszystkich jednostkach policji oraz placówkach medycznych, ma m.in. zwiększyć poczucie bezpieczeństwa ofiar, przyczynić się do skutecznego poinformowania ofiary przemocy seksualnej o jej prawach oraz zapewnić właściwe zabezpieczenie materiału dowodowego. Powinno to sprzyjać częstszym decyzjom kobiet o zgłaszaniu przestępstw seksualnych i skuteczniejszemu ściganiu przestępstw. Podczas konferencji Prokuratura Generalna przedstawiła projekt wytycznych dla prokuratorów w zakresie kontaktu z ofiarą przemocy seksualnej, a Krajowa Rada Sądownictwa zaprezentowała kwestię rekomendacji dla sędziów w zakresie kontaktu z ofiarą przemocy seksualnej.
Po konferencji zostały wręczone nagrody Fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom dla osób zasłużonych w działaniach na rzecz walki z przemocą seksualną. W imieniu Prezydent m. st. Warszawy nagrodę odebrał Bogdan Jaskołd – dyrektor Biura Polityki Społecznej.
Urzędu m. st. Warszawy
00-950 Warszawa, pl. Bankowy 3/5, tel. 0-22-44 33 391, 0-22-44 33 390, 0-22-44 33 384, 0-22-44 33 381, fax 0-22-44- 33-393,
e-mail: wydzialprasowy@um.warszawa.pl