SATYRYKON LEGNICA 2025 rys.Norbert Sarnecki "Mniejsze zło"
Miasto Kultury i Obywateli – PROGRAM ROZWOJU KULTURY W WARSZAWIE DO ROKU 2020
Warszawa, 11 maja 2011 r. Prace nad Programem Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 roku dobiegają końca. Dokument pod hasłem „Miasto kultury i obywateli” trafi niebawem do konsultacji społecznych. W środę, 11 maja, o godz. 12.30, zapraszamy do Warsztatu – pl. Konstytucji 4, na briefing poświęcony programowi. Ten najważniejszy dokument programowy miasta w obszarze kultury [...]
Warszawa, 11 maja 2011 r.
Prace nad Programem Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 roku dobiegają końca. Dokument pod hasłem „Miasto kultury i obywateli” trafi niebawem do konsultacji społecznych. W środę, 11 maja, o godz. 12.30, zapraszamy do Warsztatu – pl. Konstytucji 4, na briefing poświęcony programowi.
Ten najważniejszy dokument programowy miasta w obszarze kultury tworzony jest w modelowym procesie angażującym środowisko ludzi kultury, ekspertów i mieszkańców. Będzie on podstawą tworzenia spójnej polityki kulturalnej miasta na wiele lat. Program jest dokumentem otwartym, opisującym warunki konieczne dla realizacji reform. Do roku 2020 postuluje kilkuetapowy harmonogram, którego początkiem jest “mapa drogowa” dla reform. Będzie ona stopniowo rozbudowywana i uszczegóławiana. Pierwszymi działaniami ma być dostosowanie zarządzania do wyzwań stojących przed warszawską kulturą oraz stworzenie pełngo obrazu jej zasobów, możliwości i potrzeb. Dopiero aktualna mapa warszawskiej kultury i zreorganizowany model zarządzania, pozwolą formułować priorytety i prowadzić ich skuteczne wdrażanie.
Jutro o tym, czym jest miasto kultury, czym jest miasto obywateli i czym jest miasto kultury tworzone przez obywateli porozmawiają: Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Marek Kraszewski – dyrektor Biura Kultury, Grzegorz Piątek – Kierownik Artystyczny starań o tytuł ESK 2016 oraz Alina Gałązka –Inicjatywa Warszawa 2020, przedstawicielka grupy redagującej Program.
Rozpędzona polityka kulturalna
Debata o randze kultury i jej znaczeniu w życiu społecznym nabiera niezwykłego tempa. Równolegle toczyły się prace nad Programem Rozwoju Kultury i Aplikacją Warszawy w staraniach o tytuł ESK 2016 (złożona zostanie w najbliższy czwartek). Oba dokumenty uzupełniają się i wzmacniają. Zgodnie z przyjętymi w aplikacji wartościami władze miasta zdecydowały się przekazać pałeczkę mieszkańcom i rozpocząć uspołeczniony proces tworzenia Programu Rozwoju Kultury. Udział w konkursie ESK 2016 wspiera ten nowatorski kierunek i stanie się szansą na istotną zmianę w postrzeganiu roli obywateli.
Prace nad programem zbiegają się w czasie z ogólnokrajową obywatelską manifestacją zaangażowania w sprawy polityki kulturalnej – Kongresem Obywateli Kultury.
Dokument Programu Rozwoju Kultury został przygotowany z udziałem zespołu konsultacyjnego w składzie: Edwin Bendyk, Marta Białek-Graczyk, Wojciech Burszta, Beata Chmiel, Ewa Czeszejko-Sochacka, Agata Diduszko-Zyglewska, Alina Gałązka, Mirosław Grochowski, Krzysztof Herbst, Dorota Ilczuk, Marek Kraszewski, Grzegorz Lewandowski, Aldona Machnowska-Góra, Andrzej Mencwel, Małgorzata Naimska, Karolina Ochab, Grzegorz Piątek, Włodzimierz Paszyński, Tadeusz Słobodzianek, Bogna Świątkowska, Jacek Wojnarowski.
Urzędu m. st. Warszawy
00-950 Warszawa, pl. Bankowy 3/5, tel. 0-22-44 33 391, 0-22-44 33 390, 0-22-44 33 384, 0-22-44 33 381, fax 0-22-44- 33-393,
e-mail: wydzialprasowy@um.warszawa.pl