SATYRYKON LEGNICA 2024 rys, Jan Tomaschoff
„O Teatrze w Teatrze: Ida Kamińska” w Żydowskim
Ida Kamińska jest bohaterką kolejnego spotkania z cyklu „O Teatrze w Teatrze”, jakie rozpocznie się się 7 maja br. o godz. 18.00 w Teatrze Żydowskim przy ul. Senatorskiej 35. To jej powojenna determinacja sprawiła, że świętujemy w tym roku jubileusz 75-lecia Teatru Żydowskiego.
Kim była i jaki był jej teatr?
Moment, w którym zastajemy Idę to rok 1950. Tuż po połączeniu Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi powstaje Państwowy Teatr Żydowski – od 1955 roku w Warszawie. Kamińska była jego dyrektorką przez 18 lat – grała na jego scenie, reżyserowała sztuki i nadawała mu zdecydowane oblicze artystyczne.
Obok klasyków żydowskiego teatru pokazywano sztuki współczesne. Zdjęcie na naszej grafice pochodzi z pierwszej w Polsce inscenizacji sztuki Matka Courage Bertolda Brechta, którą Ida Kamińska nie tylko wyreżyserowała i w której zagrała główną rolę, ale także przetłumaczyła na jidysz.
Co jednak pamiętamy o jej teatrze dzisiaj? Na ile ten moment był podobny do dzisiejszego? Ówczesny Teatr Żydowski także z utęsknieniem czekał na budynek, w którym znajdzie dom na stałe.
Podczas naszej dyskusji zostaną zaprezentowane archiwalne fragmenty nagrań. Joanna Szczepkowska odczyta także fragmenty monodramu, w którym wcielała się w Idę Kamińską.
W dyskusji udział wezmą:
Joanna Biernacka-Płoska – teatrolożka, badaczka biografii Idy Kamińskiej,
Joanna Szczepkowska – aktorka, odtwórczyni głównej roli w spektaklu „Ida Kamińska” w reżyserii Gołdy Tencer (Teatr Żydowski w Warszawie, 2018) oraz
Dawid Szurmiej – reżyser filmu „Teatr przy głównej ulicy – historia Idy Kamińskiej”.
Dyskusję poprowadzi:
dr Barbara Michalczyk-Zwolińska – teatrolożka, historyczka teatru oraz pełnomocniczka dyrekcji ds. Jubileuszu 75-lecia Teatru Żydowskiego.
CYKL:
„O Teatrze w Teatrze” to pierwszy z cyklów rozmów i spotkań, które Teatr Żydowski organizuje z okazji jubileuszu 75-lecia w 2025 roku. To okazja do spotkania wokół przeszłości i współczesności Teatru, zobaczenia fragmentów najciekawszych realizacji oraz rozmowy o twórcach i twórczyniach, którzy go współtworzyli i współtworzą nadal.
Po odbiór bezpłatnych wejściówek zapraszamy do kas teatru.
kasa@teatr-zydowski.art.pl
Kasa przy ul. Senatorskiej 35
tel.: 22 526 20 24
Kasa w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa,
Al. Niepodległości 141a
tel.: 22 850 56 56 / 517 625 481