Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

DZIENNIKARZE OPISUJĄ WARSZAWĘ… – Zamieszkać na Targówku!

19 kwietnia 2006

Drugie spotkanie Dziennikarze w dzielnicach Warszawy zgromadziło 30-osobową grupę zainteresowanych przemianami w stołecznym grodzie. Odwiedziliśmy Targówek. Ta rozległa dzielnica ze swoją bogatą historią, to pięć procent powierzchni Warszawy i prawie 120 tys. mieszkańców w osiedlach – Bródno i Targówek Mieszkaniowy, Annopol, Zacisze z budownictwem jednorodzinnym oraz Targówek Przemysłowy, gdzie mieszczą się zakłady produkcyjne. Dużą powierzchnię, [...]

Drugie spotkanie Dziennikarze w dzielnicach Warszawy zgromadziło 30-osobową grupę zainteresowanych przemianami w stołecznym grodzie. Odwiedziliśmy Targówek. Ta rozległa dzielnica ze swoją bogatą historią, to pięć procent powierzchni Warszawy i prawie 120 tys. mieszkańców w osiedlach – Bródno i Targówek Mieszkaniowy, Annopol, Zacisze z budownictwem jednorodzinnym oraz Targówek Przemysłowy, gdzie mieszczą się zakłady produkcyjne. Dużą powierzchnię, bo aż 30 procent (2460 ha) zajmują na Targówku tereny zielone: Lasek Bródnowski oraz Park Bródnowski i Park Wiecha.

Dzięki dużym nakładom finansowym na inwestycje udało się nadrobić wieloletnie zapóźnienia. W latach 1999 – 2005 wybudowano na Targówku kilkadziesiąt kilometrów nowych dróg, kanalizacji i ścieżek rowerowych. Obecnie Targówek ma nowoczesną sieć drogową, która pozwala na szybkie poruszanie się po dzielnicy i gwarantuje dobry dojazd do centrum stolicy bez stania w korkach. W ubiegłym roku zakończono budowę ul. Nowo-Wincentego, która usprawniła komunikację pomiędzy centrum dzielnicy a Trasa Toruńską. Mieszkańcy i władze mają też nadzieję na modernizację ulicy św. Wincentego.

Poprawę infrastruktury docenili nie tylko mieszkańcy, ale także inwestorzy. Krajobraz Targówka zmieniają nowoczesne osiedla oraz kompleksy rekreacyjno-sportowe, takie jak pływalnia „Polonez” Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Łabiszyńskiej, nowoczesne hale sportowe przy ul. Ossowskiego i Turmonckiej oraz pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią boisko do piłki nożnej. Rozpoczęto budowę kilku boisk sportowych przy miejscowych szkołach oraz pływalni rekreacyjno – oświatowej.

Niskie ceny gruntów sprawiają, że wiele firm wybrało Targówek Fabryczny na miejsce swoich siedzib. To tutaj jest największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład produkcyjny międzynarodowego koncernu Procter & Gambl oraz produkująca materiały do wykończenia elewacji budynków firma STO. Powstały duże kompleksy handlowe – Carrefour, Castorama, IKEA, Deathlon, OBI. Od dziesięciu lat istnieje centrum handlowe Targówek z 135. sklepami. Są w nim również restauracje, kawiarnie, banki i różnego rodzaju punkty usługowe oraz nowoczesne kino Silver Screen.

Rozwój i osiągnięcia Targówka widoczne są szczególnie dla tych, co znali tę dzielnicę przed laty. Aby jednak zniknęły zaniedbania przeszłości, wiele tu jeszcze trzeba zainwestować. Pilnej pomocy potrzebują obiekty pofabryczne Targówka Przemysłowego, bo inaczej – jak mówi burmistrz Roman Gronkiewicz – grozi im zagłada. A do tego władze nie chcą dopuścić. Pomoc funduszy europejskich w ratowaniu tej części starej Warszawy, jak na razie, jest niewielka, a własnych również brakuje. Bowiem na poprawę warunków mieszkaniowych czekają rodziny z nadmiernie zagęszczonych starych domów. W tym roku rozpoczyna się budowę 137 mieszkań komunalnych. Rozstrzygnięty będzie również konkurs na kolejne domy komunalne.

Targówek walczy o samowystarczalność kulturalną. To tutaj działa znany w Warszawie Teatr Rampa. Od kilku lat staraniem lokalnych kół seniorów, zorganizowano Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Domu Kultury Świt. Drugi dom kultury w osiedlu Zacisze ma już od lat ugruntowaną czołową pozycję wśród warszawskich placówek. Targówek staje się znany z imprez nie tylko lokalnych, ale warszawskich i ogólnopolskich, do których należą m.in. Festiwal Chórów Seniorów, festyny seniorów osób niepełnosprawnych, turnieje rycerskie (na koniach), konkursy recytatorskie itp.

Na uwagę zasługuje również to, że na Targówku mogą zaprezentować swój talent nasi architekci. Obiekty użyteczności publicznej oraz osiedla cieszą oko. Są nie tylko funkcjonalne i nowoczesne, ale po prostu – ładne. Do takich będzie niewątpliwie należał budynek wznoszonego przedszkola dla ok. 200 dzieci. Będą tam widne, słoneczne, nowoczesne sale, zimowy ogród, basen, sala gimnastyczna. Projektant uważa, że będzie to piękne, największe i najnowocześniejsze przedszkole w Warszawie.

Dzisiejszy Targówek, to już nie Bródno – sypialnia, ale nowoczesna dzielnica, którą chętnie wybierają na miejsce zamieszkania osoby znane ze swojej działalności kulturalnej, zawodowej czy politycznej.

Tagi:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

kalendarz-btn

ŚRODA 8 maja 2024
  • Stanisława, Eryka
  • 1915
    bitwa pod Gorlicami
  • 1945
    zakończenie II wojny światowej

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski