Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Finał akcji ratowania biblioteki

11 stycznia 2010

Po wielu miesiącach batalii o uratowanie zbiorów, często bardzo cennych, biblioteki dziennikarskiej, w którą zaangażowanych było wiele Koleżanek i Kolegów, wreszcie udało się ją ostatecznie zakończyć w końcu grudnia 2009 r. Podpisanie umowy między Zarządem Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej a Miastem Stołecznym Warszawą w sprawie księgozbioru SD RP odbyło się w Urzędzie m. st. [...]

Po wielu miesiącach batalii o uratowanie zbiorów, często bardzo cennych, biblioteki dziennikarskiej, w którą zaangażowanych było wiele Koleżanek i Kolegów, wreszcie udało się ją ostatecznie zakończyć w końcu grudnia 2009 r.

Podpisanie umowy między Zarządem Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej a Miastem Stołecznym Warszawą w sprawie księgozbioru SD RP odbyło się w Urzędzie m. st. Warszawy, 23 grudnia ub. roku. Aktem tym Stowarzyszenie oddało bibliotekę mieszkańcom stolicy. W zamian, Stowarzyszenie zostało uwolnione – mówiąc w skrócie – z zobowiązań finansowych wobec miasta, bowiem z dniem przekazania praw do księgozbioru wygasły wszystkie roszczenia stron. Należy dodać, iż dzięki tej formalności ostatecznie zadecydowano o miejscu przechowywania bezcennych zbiorów bibliotecznych. Umowę podpisali: sekretarz generalny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, red. Tadeusz Myślik i skarbnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, red. Marek Kuliński. Ze strony Miasta Stołecznego Warszawa, w imieniu prezydent stolicy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, dokument podpisał zastępca prezydenta, Włodzimierz Paszyński.

W księgozbiorze Stowarzyszenia, znajdującego się obecnie w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego, na warszawskim Mokotowie, jest 18.721 książek i czasopism. Około dwóch tysięcy woluminów zostało wydanych przed rokiem 1948. Najstarszy starodruk pochodzi z 1589 roku! W zbiorach Biblioteki Dziennikarzy Polskich znajdują się roczniki 480 tytułów prasy z okresu międzywojennego i powojennego.

Zachęcamy Wszystkich do przeczytania relacji z tej batalii, pióra głównego jej animatora, red. Henryka Zagańczyka, którą zamieszczamy w dziale OPINIE…

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 2 maja 2024
  • Zygmunta, Anatola
  • DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski