Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Przegląd prasy: OKEM żąda odwołania prezesa TVP Juliusza Brauna

10 czerwca 2013

Obywatelska Komisja Etyki Mediów wyraziła oburzenie z powodu zapowiedzi emisji w TVP1 niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” i z tego powodu zaapelowała do KRRiT o odwołanie ze stanowiska prezesa TVP Juliusza Brauna.

 

 

Trzyodcinkowy serial ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie” opowiada o wojennych losach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. W Polsce zrobiło się o nim głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej serii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu (więcej na ten temat).

- Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” zawiera krzywdzące bohaterów Armii Krajowej kłamstwa na temat ich postawy podczas II wojny światowej, rozpętanej przez hitlerowski nazizm, świadomie wybrany i popierany przez naród niemiecki. Niemcy, promując kłamliwą i krzywdzącą Polaków wersję historii podważają zaufanie do swej dobrej woli, deklarowanej w wielu oficjalnych wypowiedziach, podważają także wysiłek dwóch pokoleń powojennych Niemców, próbujących odkupić winy swoich rodziców i zadośćuczynić poszkodowanym i zniszczonym narodom Europy – napisano w oświadczeniu OKEM.

- Niezrozumiała jest postawa zarządców telewizji publicznej, świadomych krzywdzących Polskę przekłamań, a jednocześnie zgadzających się zakupić i emitować film. Z wrogimi Polsce poglądami i przekłamaniami historycznymi na nasz temat powinno się prowadzić dyskusję z pozycji walki o prawdę i w formie protestu, a nie poprzez zakup i emitowanie szkodliwego filmu – twierdzi Obywatelska Komisja Etyki Mediów.

Obywatelska Komisja Etyki Mediów zaapelowała do KRRiT o odwołanie w tej sytuacji prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna.

Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazany zostanie w TVP1 17, 18 i 19 czerwca br. o godz. 20.25. Emisja trzeciego odcinka serialu zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym w postaci krótkiego wywiadu z historykiem lub politykiem. Natomiast po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.

W skład OKEM wchodzą Tomasz Bieszczad, Teresa Bochwic, Anna Pietraszek, Roman Piwowarczyk, Ewa Stankiewicz oraz Jan Żaryn.

.

źródło: Wirtualne Media

admin: /wej

kalendarz-btn

SOBOTA 18 maja 2024
  • Eryka, Feliksa, Aleksandry
  • 1944
    2 Korpus Polski zdobył Monte Cassino

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski