Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

List otwarty do ministra Zdrowia

29 grudnia 2020

LIST OTWARTY
DO ADAMA NIEDZIELSKIEGO
MINISTRA ZDROWIA

W zmaganiach z koronawirusem, obok innych grup zawodowych, także dziennikarze znajdują się na pierwszej linii. W trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wnosi o zakwalifikowanie dziennikarzy do grupy podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i wpisanie tej grupy zawodowej na preferencyjną listę osób typowanych do szczepień przeciw COVID-19. Nie jest naszym celem szczególne wyróżnienie dziennikarzy. Upominamy się o tych, którzy wykonując swoje zawodowe obowiązki, codziennie wychodzą na spotkanie z koronawirusem.

Dziennikarze, a zwłaszcza reporterzy, operatorzy muszą pozyskiwać informacje z różnych źródeł, od wielu osób, a także bezpośrednio obserwować i uczestniczyć w  ważnych wydarzeniach. Niezbędne informacje w bieżącej pracy dziennikarskiej nie zawsze można uzyskać drogą pisemną, internetową czy telefonicznie. W tym celu bezpośredni, żywy kontakt z wieloma różnymi rozmówcami jest po prostu konieczny.  W takich sytuacjach utrzymanie bezwzględnego reżimu sanitarnego (zwłaszcza  dystansu) jest bardzo utrudnione, czasem wręcz niemożliwe. W środowisku dziennikarskim  odnotowujemy  coraz częstsze przypadki zakażeń wirusem, a także zgony. Uważamy, że poddanie  środowiska szerokiej akcji sczepień mogłoby temu zapobiec, a jednocześnie umożliwić  mediom  niezakłóconą pracę tak ważną społecznie w trudnym dla wszystkich czasie  pandemii.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, jako organizacja pożytku publicznego, deklaruje gotowość do pomocy w działaniach wspomagających organizację masowej akcji szczepień oraz zachęcenie  nie tylko naszych członków  ale dziennikarzy różnych mediów do aktywnego propagowania  słusznej idei powszechnych szczepień, jako jedynego oręża w walce z koronawirusem.

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Andrzej  Maślankiewicz                       Jerzy Domański

sekretarz generalny                             przewodniczący

SDRP

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 18 maja 2024
  • Eryka, Feliksa, Aleksandry
  • 1944
    2 Korpus Polski zdobył Monte Cassino

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski