Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Ryszard Wrzesiński nie żyje

30 sierpnia 2023

29 sierpnia 2023 zmarł Ryszard Wrzesiński, członek honorowy polskiej sekcji AICT, z którą wiązała go serdeczna więź – kiedy prowadził salon kapeluszniczy „Porthos” przy ul Marszałkowskiej (naprzeciwko TR Warszawa) na pięterku, a czasem na dole odbywały się nietypowe ceremonie AICT wśród półek pełnych kapeluszy, czapek i beretów, m.in. wręczenie nagrody im. Stefana Treugutta Maciejowi Prusowi z piękną laudacją Henryka Bieniewskiego, wystawa rzeźb Wiesława Janasza, wręczanych laureatom Nagrody Boya, spotkanie z Danutą Szaflarską, pierwszą laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej. Mnóstwo promiennych, wspaniałych spotkań, którym Ryszard użyczał swego hojnego wsparcia, uśmiechu i bezinteresownej życzliwości. Polska sekcja AICT w uznaniu jego zasług dla stowarzyszenia przyznała mu członkostwo honorowe, które przyjął z wielką wdzięcznością.Parę lat temu (2021) wrócił do Słupska, w którym dorastał. Zmagał się z chorobami, ale uśmiech nie opuszczał go podczas spotkań z przyjaciółmi.
Żegnamy go z prawdziwym smutkiem.
Zarząd polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

wszesinski+ RYSZARD WRZESIŃSKI PORTHOS – zodiakalny skorpion. Urodził się w 1946 r. w Giżycku w rodzinie rzemieślniczej, która po wojnie wyemigrowała z Warszawy na ziemie odzyskane. Młodość spędził w Słupsku angażując się w działalność grupy Artystyczno-Literackiej GAL Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Po powrocie do Warszawy współzałożyciel Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki i Mody Artmode, którego potem był Honorowym Prezesem. Miał wiele pasji i talentów: modniarstwo, muzyka, fotografia, podróże. W latach 70. XX wieku grał na perkusji w zespołach jazzowych. Fotografią artystyczną zajmował się od wielu
lat. Cały czas – ponad pół wieku – w tradycji rodzinnej, trudnił się projektowaniem i wytwarzaniem nakryć głowy pod marką Porthos.
Uprawiał też malarstwo sztalugowe. Jego obrazy to ciągłe eksperymenty w poszukiwaniu sposobów nanoszenia farby na płótno. Nie przedstawiają obiektów realnie istniejących. Mają żywe, ekspresyjne barwy oraz charakterystyczne, zniekształcone formy. Odnaleźć w nich można nawiązania do motywów sztuki etnicznej. Fotografie i obrazy Ryszarda Wrzesińskiego Porthosa z powodzeniem uczestniczyły w licznych konkursach i wystawach, m.in. W Galerii do Trzech razy sztuka… i Galerii Van Golik. Są ozdobą kolekcji wielu prywatnych
zbiorów.
Pożegnanie 1 września 2023
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 1 września (piątek) na Starym Cmentarzu w Słupsku. Wystawienie o godz. 13.30, wyprowadzenie na miejsce spoczynku o godz. 14.00. Msza święta odprawiona zostanie w dniu pogrzebu o godz. 12.00 w Kościele Jana Kantego w Słupsku.
Zamiast kwiatów rodzina prosi o datki na słupskie hospicjum.

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 14 kwietnia 2024
 • Anastazji, Bazylego
 • 1939
  Powstało Stronnictwo Demokratyczne.
 • 1983
  Rozpoczęto budowę warszawskiego metra (pierwszą linię ukończono w październiku 2008 r).
 • 1999
  Powstał Sojusz Lewicy Demokratycznej.
 • 2000
  Utworzono Centralne Biuro Śledcze.
 • DZIEŃ KOMBATANTA
  Międzynarodowy Dzień Kombatanta.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski