Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Spotkanie z okazji 100. numeru „Yoricka”

10 października 2023

7 października w Galerii van Golik na warszawskiej Saskiej Kępie odbyło się rozszerzone zebranie Zarządu polskiej sekcji AICT związane z 100 wydaniem magazynu AICT „Yorick”, dedykowanym Gustawowi Holoubkowi w roku stulecia jego urodzin, i 10. edycją Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. Spotkanie prowadził przewodniczący polskiej sekcji AICT i redaktor naczelny miesięcznika “Yorick” Tomasz Miłkowski.

Yorick 100 2

Zebranie w tej właśnie galerii odbyło się nieprzypadkowo – tu bowiem w 10. rocznicę pierwszego wydania „Yoricka” (w kwietniu 2014) miało miejsce spotkanie redakcji i współpracowników magazynu. Spotkanie z okazji opublikowania 100. numeru „Yoricka” nawiązało więc do tamtej chwili, stwarzając okazję od przypomnienia wszystkich osób, które przyczyniły się do powołania i utrwalenia obecności tytułu w Internecie – a przede wszystkim red. Justyny Hoffman-Wiśniewskiej, której inicjatywie „Yorick” zawdzięcza swoje istnienie.

Gospodarz spotkania i wlaściciel galerii Janusz Golik, od lat związanuy z polską sekcją AICT, jej członek honorowy, autor wielu projektów graficznych stanowiących znak firmowy nagród i ważnych wydarzeń animownaych przez Klub Krytyki Teatranej SDRP/ polską sekcję AICT – m.in. oryginalne loga warszawskiego Kongresu Międzynarodowego AICT (2012), służył komentarzem do czynnej jeszcze wystawy jego plakatów, która towarzyszła tegorocznemu Biennale Plakatu.

 

Yorick 100 3

Powitano z radością ukazanie się ostatniej książki Andrzeja Żurowskiego – b. przewodniczącego poslkiej sekcji i długoletniego wiceprezesa honorowego AICT, patrona konkursu na recenzje dla młodych krytyków – „Powidoki” pod redakcją Zbigniewa Joachimiaka, wydaną w 10. rocznicę śmierci wybitnego krytyka. Przekazane przez Magdę Żurowską egzemplarze tej książki otrzymali obecni na spotkaniu współpracownicy “Yoricka”.

Gorące podziękowania złożono na ręce Aliny Kietrys, inicjatorki i sekretarza Kapituły Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, a także Prezydentowi m. Gdyni, Marszałkowi województwa Pomorskioego i Dyrektrowi Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza Krzysztofowi Babickiemu za wytrwały współudział w organizowaniu i przeprowadzaniu tego ważnego dla środowiska recenzentów konkursu.

Yorick 100 4

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 18 maja 2024
  • Eryka, Feliksa, Aleksandry
  • 1944
    2 Korpus Polski zdobył Monte Cassino

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski