Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Z Niną i Józefem w Siedlcach

22 października 2023

Biblioteka miejska w Siedlcach ma w katalogu aż jeden egzemplarz „Niny i Józefa”. Przed spotkaniem z autorką tej książki był wypożyczony. Teraz, czyli po spotkaniu, potencjalni czytelnicy pewnie czekają w elektronicznej kolejce. Wzbudziło ono bowiem ciekawość i zostawiło – jak słyszałam – wrażenie niedosytu.

Liliana Śnieg-Czaplewska, warszawska dziennikarka o bogatym dorobku pisarskim, została zaproszona do Siedlec w ramach Nocy Bibliotek (7 października 2023 r.) i swoją obecnością uratowała tę imprezę. Bibliotekom, podobnie jak innym instytucjom kultury, brakuje bowiem pieniędzy na działalność popularyzatorską. W tej sytuacji wizyta twórcy gotowego przybyć w czynie społecznym staje się cennym prezentem.

Nina2Fot: Jarosław Kurzawa (z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach)

Dzięki Lilianie Śnieg-Czaplewskiej i jej przyjaciółce, przemiłej suczce Zoi, atmosfera spotkania była niemal domowa. Podpisywanie książek stwarzało dodatkową okazję do porozmawiania z autorką. Ci, którzy nie mieli śmiałości wypowiedzieć się lub choćby zadać pytania publicznie, mogli to zrobić w cztery oczy, z czego chętnie korzystano. Jedna z takich rozmów przyniosła autorce kolejny, istotny wątek dotyczący jej bohatera. Stało się to dodatkowym argumentem, by pisać dalszy ciąg „Niny i Józefa”. Tyle przecież zostało niewykorzystanego materiału, w tym rzadkich, archiwalnych ilustracji, a jeszcze ujawniają się nowe informacje… Zaniechanie pracy nad tymi skarbami byłoby szkodą dla miłośników historii i biografii.

(Hanna Świeszczakowska)

Ps. O książce można przeczytać w recenzji opublikowanej na naszych stronach Oddziału Warszawskiego i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

 

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 3 grudnia 2023
 • Franciszka, Ksawerego
 • 1957
  Rozpoczęła nadawanie TVP Katowice
 • 1992
  Wysłano pierwszą wiadomość SMS
 • 1993
  Powstała Federacja Rodzin Katyńskich
 • Dzień Niepełnosprawnych
  Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski