Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Uchwała ZG SDRP w sprawie mediów publicznych

29 listopada 2023

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej na swym posiedzeniu 28 listopada 2023 r, podjął uchwałę w sprawie odnowy mediów publicznych. Tekst dokumentu publikujemy w załączeniu.

SDRP

UCHWAŁA nr 2/11/2023

Zarządu Głównego

Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

w sprawie odnowy mediów publicznych

Warszawa 28 listopada 2023 roku

 

1.    Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie obserwacji i ogólnodostępnych badań medioznawczych stwierdza, że TVP i Polskie Radio w latach 2015-2023 zatraciły charakter mediów publicznych i obywatelskich. Zawładnięte przez polityków PiS, stały się tubami jednej partii i rządu zjednoczonej prawicy. W mediach  tych dziennikarzy zastąpili propagandyści.2.   

2.W ramach przywracanego ładu prawnego, Stowarzyszenie Dziennikarzy  Rzeczypospolitej Polskiej, w pełni popiera zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska, akceptowane przez opinię publiczną, szybkie i konieczne zmiany w TVP, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej, w celu przywrócenia im statusu mediów publicznych.

3.    W odnowionych mediach publicznych oczekujemy pluralizmu   światopoglądowego, kontrolowanej misyjności, odkomercjalizowania i przywrócenia systemu redakcyjnego, zarządzania przez bezpartyjnych fachowców, zniesienia politycznego nadzoru w postaci Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Finansowania TVP i Polskiego Radia z publicznej opłaty audiowizualnej. Ograniczenia reklam.

4.    O kształcie mediów publicznych, w przyszłości, powinni współdecydować przedstawiciele opinii publicznej, stowarzyszeń dziennikarskich, związków zawodowych  dziennikarzy i wydawców. Rada Prasowa przy premierze, zgodnie z obowiązującą  ustawą  powinna być reaktywowana w trybie pilnym po 13 grudnia 2023 r.

5.    Uporządkowanie mediów publicznych, według wymogów współczesności, wymaga szybkiego uchwalenia nowej ustawy prawo prasowe i ustawy o zawodzie dziennikarza.

6.    Próby „nowego zawładnięcia” mediów publicznych w ramach  procesu porządkowania, spotkają się ostrym sprzeciwem dziennikarzy.

7.    Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje gotowość współpracy przy dokonywanych zmianach i pracach legislacyjnych z udziałem stowarzyszeń dziennikarskich oraz organizacji pozarządowych zajmujących się mediami.

 

                                                                  ZARZĄD GŁÓWNY SD RP

       (uchwała została przyjęta jednogłośnie)

 

 

 

 

                                                                 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 22 lutego 2024
 • Marty, Małgorzaty
 • 1925
  Powstał Polski Zwiazek Hokeja na Lodzie.
 • 1930
  Powstał Polski Związek Krótkofalowców.
 • DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ
  Święto przyjaźni skautów i harcerzy obchodzone w rocznicę urodzin R. Baden-Powella.
 • DZIEŃ OFIAR PRZSTĘPSTW
  Europejski Dzień Ofiar Przestępstw (w Polsce początek Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw).

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski