Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Agata Tomasiewicz nie żyje

1 lutego 2024

Zmarła jedna z najbardziej utalentowanych krytyczek teatralnych młodego pokolenia, laureatka IV edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyków, członkini polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP – AGATA TOMASIEWICZ. Miała zaledwie 33 lata (ur. 31 sierpnia 1991 roku w Lublinie).

Tomasiewicz jpg

[Na zdj.: Agata Tomasiewicz podczas rozdania nagród IV edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, Gdynia 2017/ materiał Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza].

Ukończyła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 20122017 była redaktorką i recenzentką serwisu teatralnego Teatr dla Was (obecnie: Teatr dla Wszystkich), a od stycznia 2018 autorką recenzji, szkiców krytycznych i wywiadów dla miesięcznika „Teatr”. Rok później rozpoczęła pracę w redakcji miesięcznika „Teatr”, z którym związana była do ostatnich dni. Przez pewien czas związana była także z wydawnictwem ADiT, w którymredagowała (razem z Elżbietą Manthey) antologię dramatu współczesnego, a także m.in. antologięPolska jest mitem. Nowe dramaty, zbiór sztuk Wiktora Szenderowicza Pan Ein i inne historie w tłumaczeniu Jerzego Czecha czy zbiór Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja w wyborze i tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej-Bihun.

Zaswoje prace była wyróżniana i doceniana, m.in. Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego IV edycji Ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka (2017), III nagrodąKonkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (2020), uczestnictwem w międzynarodowych warsztatach dla krytyków teatralnych w ramach festiwaluDivadelná Nitra 2020 .

Jej niespodziewane odejście napełnia smutkiem środowisko polskich krytyków – Klub Krytyki Teatralnej SDRP żegna ją z wielkim żalem.

 

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 22 czerwca 2024
  • Pauliny, Flawiusza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski