Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Rok pod kreską

8 lutego 2024

Zapraszamy na najnowszą wystawę do Muzeum Karykatury. Wystawa „Rok pod kreską” to podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Przyjrzymy się, jak wydarzenia kolejnych miesięcy 2023 roku odbijały się w karykaturze.

Pokażemy przegląd najlepszych żartów rysunkowych AD 2023 w Polsce. Choć może trzeba inaczej, nie tyle „najlepszych” co najlepiej komentujących naszą rzeczywistość. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Konsekwentnie, z nutką ironii, sarkazmu, szydery, a czasem poezji. Bo oto właśnie chodzi w żartach rysunkowych – zapowiada kurator wystawy Kamil Śmiałkowski, na co dzień dziennikarz, badacz popkultury, autor audycji „Humor i teraźniejszość” w TOK FM.

Na wystawie zobaczymy zarówno rysunki z prasy, jak i z internetu, artystów doświadczonych i publikujących od lat, a także młodych adeptów i adeptek sztuki humoru, którzy umiejętnie prezentują się przy pomocy mediów społecznościowych. Podstawą wyboru był przegląd prasy i internetu od lewa do prawa. Twórcom wystawy zależało na prezentacji różnych perspektyw patrzenia na polską – i nie tylko – rzeczywistość. Wszystkie prace miały swoje premiery w 2023 roku i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy, co na otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia.

Rysunek satyryczny to narzędzie szybkiego reagowania. „Rok pod kreską” to wystawa, która próbuje sprawdzić, jak na nas działają rysunki, które śmieszyły jeszcze rok temu – tłumaczy Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury.

Na wystawie zobaczymy rysunki m.in. Mirosław Andrzejewski, Andrzej rysuje, Grzegorz Bąkowski, Bartłomiej Bielniak, Mirosław Hajnos, Henryk, Paweł Kuczyński, Janek Koza, Władysław Kuczek, KURA, Goorsky, Melon, Bartosz Minkiewicz, Marek Mosor, MrDonk&DrFish, Paplalala, Piotr Rajczyk, Polska Mistrzem Polski, Henryk Sawka, Mirosław Stankiewicz, Ola Szmida, Paweł Wakuła, Tomasz Wilczkiewicz, vontrompka, Przemysław Zamoyski, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze.

Osobna część wystawy będzie poświęcona pracom Andrzeja Dudzińskiego – zmarłego w 2023 artysty – satyryka, grafika, rysownika.

Za kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator. Na wystawę zapraszamy od 9 lutego do 10 marca 2024.

Rok pod kreską. Rok 2023 w satyrze.

Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

9 lutego – 10 marca 2024

8 lutego 2024 | 18.00 – wernisaż

kurator: Kamil Śmiałkowski

współpraca kuratorska: Zuzanna Berus, Paweł Płoski

projekt i opracowanie graficzne: Ernesto Gonzales, Michał Rzecznik

organizator: Miasto st. Warszawa, Muzeum Karykatury

partnerzy: Fundacja Humoru, towarzyszenie Polskich Artystów Karykaturzystów, Warexpo

patroni medialni: Tok Fm, Spotkania z zabytkami

www.muzeumkarykatury.pl

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 14 lipca 2024
  • Marceliny, Kamila, Bonawentury

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski