Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

SDP zamyka Dom Dziennikarza

20 lutego 2024

Zamiast wolnego wstępu będą strefy dostępu, domofony, monitoring, kamery. Pełna inwigilacja. Takie zmiany SDP wprowadza w Domu Dziennikarza. Przed południem dostęp ograniczony, po południu wejście tylko dla wtajemniczonych.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej protestuje, nie zgadza się na ograniczenie dostępu do Domu Dziennikarza dziennikarzom z Warszawy i całego kraju. Do naszego sprzeciwu przyłączają się Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców „Repropol”, Izba Wydawców Prasy, Syndykat Dziennikarzy Polskich oraz jak sądzimy przyłączą się pozostałe organizacje i stowarzyszenia dziennikarskie.

Dom Dziennikarza w Warszawie przy ul. Foksal 3/5 , odbudowany po wojnie przy udziale dziennikarzy starszego pokolenia, w tym także członków SD RP, był zawsze miejscem twórczych spotkań wszystkich dziennikarzy. Pamiętamy Dom tętniący życiem klubów twórczych, wydawnictw, kina studyjnego czy letniego ogródka pod kasztanami. SDP bardzo niekorzystnie, ale skutecznie zmieniło charakter Domu. Obecnie są to kiepskiej jakości lokale biurowe do wynajęcia oraz pomieszczenia hotelowe. Dawna restauracja „U Dziennikarzy” z tanimi ongiś obiadami , dziś „Villa Foksal” przekształcona w lokal dla bogatych, okazjonalnie w salon konferencyjny, a w podziemiach w jedną z większych wytwórni cateringu.

Dom Dziennikarza, jak pamięcią sięgnąć, zawsze był dostępny dla naszych koleżanek i kolegów. Wszystkich witał portier, a przez ostatnie lata życzliwy ochroniarz. Teraz po holu hula pustka. Zamiast portiera mamy domofon na bramie. Idea domu otwartego dla całego środowiska legła w gruzach pod naporem biznesowych interesów jednej organizacji, SDP. Nieudolne zarządzanie wspólnym mieniem, jakim jest Dom Dziennikarza, doprowadziło do całkowitego upadku i częściowej dewastacji tego przybytku.
Prosimy dziennikarzy z całego kraju i pozostałych organizacji dziennikarskich o poparcie protestów. Trzeba zatrzymać to bezsensowne działanie.

Andrzej Maślankiewicz                 Jerzy Domański
sekretarz generalny ZG SDRP     przewodniczący ZG SDRP

Kategoria: Aktualności

Tagi:

kalendarz-btn

PIĄTEK 19 kwietnia 2024
  • Leona, Włodzimierza, Adolfa
  • 1936
    W Warszawie odsłonięto pomnik J. Kilińskiego.
  • 1943
    Wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim.
  • 1948
    W Warszawie odsłonięto Pomnik Bohaterów Getta.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski