Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

„Słowem o musicalu”. Teresa Drozda o nieoczywistych twórcach polskiego teatru muzycznego

13 kwietnia 2024

Instytut Teatralny zaprasza 25 kwietnia o godz. 18.00 na wykład z cyklu „Słowem o musicalu”, poświęcony nieoczywistym twórcom polskiego teatru muzycznego. Wykład poprowadzi Teresa Drozda. Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Tradycja musicali pisanych przez polskich autorów i kompozytorów nie jest długa. Liczy zaledwie kilkadziesiąt lat, ale zawiera wiele znakomitych nazwisk, dlatego warto ją znać. Czy to, co tworzyli w dziedzinie tekstu Julian Tuwim, Marian Hemar, Antoni Marianowicz i Janusz Minkiewicz, a później Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski, to były libretta musicalowe? Rozważania o tekstach poetów przeplatane będą opowieścią o znanych polskich kompozytorach teatru muzycznego: Janie Tomaszewskim, Marku Sarcie, Stefanie Kisielewskim, Marku Grechucie czy Macieju Małeckim. Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Słowem o musicalu” o nieoczywistych twórcach polskiego teatru muzycznego opowie Teresa Drozda – obserwatorka i badaczka polskiej kultury, szczególnie uwrażliwiona na styk między teatrem a piosenką.

Teresa Drozda o musicalu

Teresa Drozda

Dziennikarka radiowa. Od 1992 do 2021 roku związana z Polskim Radiem, gdzie m.in. na antenach Jedynki, Trójki i Radia dla Ciebie prowadziła autorskie audycje poświęcone teatrowi, literaturze, historii polskiej rozrywki i piosenki literackiej. Pasjonatka kultury czeskiej. Znawczyni twórczości Jeremiego Przybory i redaktorka wydania jego „Dzieł (niemal) wszystkich” (2015 i 2016).

W lutym 2021 uruchomiła autorski i niezależny podcast o kulturze DROZDOWISKO, który dostępny jest bezpłatnie na wszystkich platformach streamingowych. Podcast został nagrodzony KREATURĄ – nagrodą niezależnej kreacji (2022), a autorka zyskała miano „Podcasterki Roku” (2023). Jest współautorką teatralnych kanałów podcastowych przygotowywanych dla Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i Teatru Narodowego w Warszawie. Realizuje też nagrania dla WLOTu – podcastu Wydawnictwa Literackiego.

Od 1999 prowadzi niezależny serwis internetowy „Strefa Piosenki” (www.strefapiosenki.pl). Jest jurorką kilkunastu przeglądów i festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, prowadzi koncerty, redaguje płyty.

O cyklu

Teatr musicalowy w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem setek tysięcy widzów. Kolejne premiery biją rekordy frekwencyjne, rozwija się „turystyka musicalowa”. Twórcy nie sięgają wyłącznie po znane broadwayowskie formaty – coraz śmielej inspirują się klasyką polskiej literatury, przyczyniając się tym samym do upowszechniania i popularyzacji polskiej kultury. Co roku polskie teatry przygotowują 20 premier, co przy ogromnym nakładzie środków niezbędnych przy produkcji spektaklu musicalowego pokazuje, jak intensywnie rozwija się życie musicalowe w Polsce. Jednocześnie mamy świadomość, że wiedza na temat tej dziedziny teatru jest wśród polskich widzów nikła i fragmentaryczna.

Instytut Teatralny od 2023 roku organizuje cykl wykładów o teorii, historii i współczesności musicalu w Polsce i na świecie. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów w tej dziedzinie – artystów, teatrologów, literaturoznawców i muzykologów.

W nowej, tegorocznej odsłonie cyklu wykładów musicalowych chcemy skupić uwagę naszych widzów i widzek na polskim musicalu – omówić najważniejsze postacie z jego historii i teraźniejszości. Zajmiemy się zarówno twórcami muzyki i librett, jak i autorami innych musicalowych komponentów: świateł, scenografii, choreografii. W drugiej połowie roku będziemy organizować spotkania z wybitnymi polskimi reżyserami na czele z laureatem ubiegłorocznej nagrody musicalowej – Wojciechem Kościelniakiem.

Wykłady będą nagrywane i publikowane na naszej stronie internetowej oraz kanale YouTube, tworząc na przyszłość swego rodzaju kompendium wiedzy na temat musicalu.

 

fot. mat. Instytutu Teatralnego

 

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 18 maja 2024
  • Eryka, Feliksa, Aleksandry
  • 1944
    2 Korpus Polski zdobył Monte Cassino

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski