Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Gonić intelektem

29 maja 2026

Dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach PRL-u pewien powszechnie szanowany rektor wyższej uczelni zagadnięty, co mają robić badacze, kiedy nie starcza pieniędzy na aparaturę, odparł beztrosko: „Cóż, proszę nadgonić intelektem”.
Ta ponura anegdota (w dodatku niezmyślona!), jak się okazuje, ma żywot znacznie dłuższy niż PRL, bo wciąż odsyła się zatroskanych uczonych do ich intelektu i doradza cierpliwie czekać na czasy, kiedy na naukę będzie dość pieniędzy. Ale nigdy nie nadchodzą, więc uczeni wreszcie nie wytrzymali i ruszyli na ulice, aby żądać zwiększenia nakładów – mowa o 3% budżetu wobec zaledwie 1,4 % dzisiaj. Może już pora nadgonić te braki? Może złotem Prezesa?
(Tomasz Miłkowski)

MILKOWSKI_zdjecie 2

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 14 czerwca 2026
  • Walerego, Elizy, Elwiry
  • 1845
    Otwarto pierwszy odcinek Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej na odcinku Warszawa - Grodzisk Maz. (Całość ukończono w 1848 r. na ówczesnej granicy Cesarstwa Rosyjskiego w Sosnowcu - Maczkach).
  • 1958
    Utworzono Ochotnicze Hufce Pracy
  • Dzień Krwiodawcy
    Światowy Dzień Krwiodawcy
  • Dzień Pamięci
    Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
  • Dziennikarze
    Dzień Dziennikarza Obywatelskiego

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski