Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Jan Żdżarski

12 maja 2024

Po długiej chorobie, w wieku 78 lat, zmarł znany dziennikarz Jan Żdżarski. Ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej karierze zawodowej zajmował się różnorodnymi tematami, np. związanymi z religią katolicką i papieżem Janem Pawłem II, motoryzacją, rajdami samochodowymi; opisywał karierę Sobiesława Zasady – najlepszego polskiego kierowcy rajdowego.

zdzarski JAN zm(27 kwietnia 1946-12 maja 2024)

Jako dziennikarz „Słowa Powszechnego” towarzyszył papieżowi w jego 45 pielgrzymkach apostolskich. Był członkiem ekip dziennikarskich w imprezach rajdowych na świecie, obserwując udział w nich Sobiesława Zasady.

Znajdował czas na pisanie książek. W jednej z nich: „Józef Hofmann geniusz zapomniany” przypomniał wirtuoza fortepianu, kompozytora, pedagoga i wynalazcę, m.in. w dziedzinie motoryzacji. Hofmann urodził się w Krakowie, większość życia spędził w USA. Ostatnia książka Jana Żdżarskiego, zatytułowana „Rajd przez życie. Wspomnienia reportera”, została wydana w 2016 r.

Pracując w „Słowie Powszechnym” Janek współpracował z redakcjami: dziennika „Sport”, tygodnika „Motor”, redakcją sportową TVP oraz z Polskim Komitetem Olimpijskim.

Poznaliśmy się ponad 50 lat temu. Nie uprawiał żadnego sportu, nawet się nim zbyt nie interesował. Inteligentny, oczytany, przyjacielski. Spotykaliśmy się kilkadziesiąt razy w roku i nigdy się nie pokłóciliśmy.

Byliśmy pierwszymi Polakami, którzy wzięli udział w fińskim Rajdzie Arktycznym (Tunturi Ralli) w 1972 r. Dziennikarze musieli przejechać pierwsze 500 km rajdu trasą, jaką za nami jechali uczestnicy ze Skandynawii. Niestety, drobny defekt w moim „Fiacie 124” już na 120 km uniemożliwił dalszą jazdę.

Jan Żdżarski był członkiem SDP, a od 1983 r. – SDRP.

Andrzej Martynkin

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Lubimy czytać.

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 14 lipca 2024
  • Marceliny, Kamila, Bonawentury

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski