Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Marek Rymuszko

22 lipca 2019

Dziennikarz – autor wielu reportaży i publicysta. Człowiek nietuzinkowy z głową pełną pomysłów.
To Marek Rymuszko wymyślił i powołał do życia miesięcznik „Nieznany Świat”, którym kierował od 1990 roku. To Marek Rymuszko współtworzył i od 1996 roku był prezesem Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu (wybierano Go zawsze jednomyślnie, ostatni raz 9 grudnia 2016 roku na kolejną 5-letnią kadencję). W pożegnaniu Twórcy i Redaktora Naczelnego – w liście zespołu „Nieznanego Świata” – napisano: „… Uczył patrzeć głębiej i czuć więcej. Pokazywał, że za kurtyną materii istnieje Świat Ducha. Pozostawił po sobie wielką pustkę, ból i smutek rozstania, ale zarazem wdzięczność, że stworzył dzieło, które wielu pomogło odnaleźć własną życiową drogę…”.

RYMUSZKOUrodził się 4 czerwca 1948 r. Absolwent słynnego  liceum Batorego w Warszawie, prawnik i dziennikarz po studiach na Uniwersytecie Warszawskim. Staż dziennikarski odbył w redakcji „Głosu Pracy”, w której rozpoczął drogę zawodową 1 października 1971 jako młodszy redaktor. Drugą redakcją Marka było „Prawo i Życie” (od 1 grudnia 1973 roku). Napisał w tych redakcjach setki artykułów, reportaży, felietonów.

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich był od 1976 roku. Był z nami w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Dziennikarzy RP do końca. Warto w tym miejscu przytoczyć fragment rekomendacji  wymaganych  wówczas od kandydatów na członka SDP. „Redaktor Marek Rymuszko jest dziennikarzem, od którego starsi wiekiem i stażem koledzy mogą się wiele nauczyć. I uczą się, ponieważ redaktor Rymuszko, legitymujący się znacznym dorobkiem publicystycznym, nie chomikuje rad dotyczących meritum poruszanych w artykułach spraw jak i formy dziennikarskiego  przekazu”. (Wiesław Łuka, 4 grudnia 1975). Zaś naczelny „Głosu Pracy” napisał: „Redaktor Marek Rymuszko kierował się zawsze interesem społecznym oraz dobrem ludzi, których losem interesował się w każdym wypadku”. (5 grudnia 1975).

Może czytając te rekomendacje sprzed tylu lat łatwiej zrozumieć reakcje na śmierć Marka. „Kochani to jest ten najgorszy dzień… Nasz Marek właśnie wypisał się z życia”. „ Już ten klub nie będzie taki sam. Mareczku Najukochańszy cierpliwie czekaj na nas. Wspólnie stworzymy nowy Nieznany Świat”. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko w naszych sercach”.

Znaliśmy się wiele lat. Ostatni raz widzieliśmy się w styczniu tego roku. Dlatego nie chcę pisać „żegnaj Marku”, wolę napisać „do zobaczenia”.

Barbara Janiszewska   

Tagi:

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 14 października 2024
  • Liwii, Kaliksta, Dominika
  • 1773
    Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej
  • 1944
    Ukazało sie pierwsze wydanie Życia Warszawy
  • 1978
    M. Kotański założył w Głoskowie pierwsze centrum Monaru
  • Dzień Edukacji Narodowej
    Dawniej: Dzień Nauczyciela

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski