Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Piotr Sadowski

18 czerwca 2019

Kto przygotuje „Temat Dnia – Dziś warto wiedzieć” – biuletyn, który przez wiele lat znajdowaliśmy każdego dnia w swoich skrzynkach mejlowych?! Był rzetelnym, bogatym i interesującym źródłem informacji dla kilku pokoleń pracowników mediów. Ostatni Piotr wysłał wieczorem 18 maja tego roku…
Był Piotr Sadowski człowiekiem „nietuzinkowym i skrupulatnym kronikarzem historii polskiej radiofonii” – tak Go żegnali Radiowcy.
Trudno pisać wspomnienia o Człowieku z tak bogatym życiorysem i tak skromnym, gotowym pomagać, dzielić się doświadczeniem w każdej sytuacji. Tworzył serwis, robił setki zdjęć – z tego wszystkiego korzystaliśmy również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP, którego członkiem w Oddziale Warszawskim był Pan Piotr.

sadowski-PR655

Kiedy otworzyłam teczkę „Sadowski Piotr” znalazłam w niej 6 stron zapisanych przez Niego na potrzeby „Leksykonu polskiego dziennikarstwa”  postanowiłam zamieścić fragmenty tego zapisu. Bowiem we wspomnieniach, nekrologach, podczas pożegnania na cmentarzu w Olsztynie mówiono, ile Piotr („nasz Piotruś”) zrobił dobrego pracując od 1968 roku w Polskim Radiu. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku”, „Lato z Radiem” -  to wszystko jest wciąż obecne na antenie, a współtwórcą tych  programów był Piotr Sadowski. Natomiast we wspomnianym spisanym życiorysie (18 listopada 2009 roku) jest kilka fragmentów nieznanych, a jednak tak charakterystycznych dla Pana Piotra. Przeczytajmy kilka…

„Ur. 18 lipca 1943 roku w majątku… na Wileńszczyźnie (Uwaga: data urodzin podana zgodnie z zapisem metrykalnym; rzeczywista data urodzin – 18 czerwca 1943 roku).”

Do 1962 roku mieszkał w Olszynie, tam ukończył szkołę podstawową i uzyskał świadectwo dojrzałości. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskał tytuł magistra filologii angielskiej i  na którym  później ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie.

Kto jeszcze pamięta „Popołudnie z Młodością” w I programie PR? To tam debiutował Piotr w lipcu 1968 roku.  Potem (od 15 września 1969 roku do 29 grudnia 2007 roku) był etatowym dziennikarzem radiowym. Po ponad 38 latach przeszedł na emeryturę, … ale nie w stan spoczynku.

„Warto wspomnieć o nocnej „Kartce z Kalendarza”, nadawanej  w radiowej jedynce po hymnie granym o 24.00”. Piotr Sadowski był jednym z pionierów wykorzystania w pracy redakcji informatyki.  To wtedy powstał codzienny internetowy Serwis Informacyjny.

Nie do przecenienia jest praca Pana Piotra nad powstaniem   bezcennej dokumentacji historii Polskiego Radia, leksykonu radiowców, zbioru fotografii, a także pamiątek radiowych związanych z audycjami (fotogramy, Księga Honorowa  z wpisami wielu sław).

„Należy wspomnieć, że w roku szkolnym 1970/1971, niezależnie od pracy etatowej w Polskim Radiu, red. Sadowski był etatowym nauczycielem języka angielskiego w XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa na Saskiej Kępie”.

W latach 1972-1977 był prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Polskiego Radia i Telewizji. „Właśnie ten Klub był pierwszym kinem w Polsce, które zaprezentowało swoim członkom film „Most na rzece Kwai” (ze względu na wymowę ideologiczną i polityczną obraz nie był wyświetlany w PRL, ale bardzo popularną melodię z tego filmu można było często słyszeć pod koniec lat 50. na antenie Polskiego Radia”.

Taki był Redaktor Piotr Sadowski. Także „nasz Piotr”. Był z nami od 1976 roku do końca. A liczba „18” towarzyszyła Mu też do końca.

Barbara Janiszewska

Tagi:

kalendarz-btn

PIĄTEK 19 kwietnia 2024
  • Leona, Włodzimierza, Adolfa
  • 1936
    W Warszawie odsłonięto pomnik J. Kilińskiego.
  • 1943
    Wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim.
  • 1948
    W Warszawie odsłonięto Pomnik Bohaterów Getta.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski