Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Zmarli w 2020

Janusz Leśniewski

15 listopada 2020

Urodził się w Warszawie 28 listopada 1951 r. Syn znanej aktorki Małgorzaty Leśniewskiej i długoletniego realizatora i reżysera telewizyjnego Jana Bielawskiego poszedłszy w ślady rodziców związał się z teatrem i filmem. Po ukończeniu warszawskiej PWST wystąpił w wielu spektaklach na deskach stołecznych teatrów: „Komedia”, „Ochota” i „Popularny”. Zapamiętaliśmy Go także z ról w filmach fabularnych („Przystanek do nieba”, „Parę osób, mały czas”, „To my”) oraz spektaklach i serialach telewizyjnych ( m. in. „Dom”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „Na Wspólnej”, „Klan”, „Wiedźmin”). Był również reżyserem i kierownikiem produkcji. W TVP zadebiutował także jako dziennikarz – specjalizujący się w tematyce kulturalnej. Jego relacje, felietony i reportaże emitowane były na antenie Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, w którego redakcji pracował w latach dziewięćdziesiątych XX w.

Włodzimierz Grzelak

12 listopada 2020

Dziennikarz i twórca telewizyjny. Długoletni wydawca programów dla dzieci i młodzieży, a następnie dyrektor programowy TVP. Harcmistrz, były zastępca Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Andrzej Skoczylas

4 września 2020

Anna Płocińczak

4 września 2020

Stefan Stelmaszczuk

24 sierpnia 2020

24 sierpnia br., po długiej chorobie, odszedł od nas red. Stefan Stelmaszczuk. Miał 75 lat – urodził się 2 stycznia. 1945 r. w Bełzie na Lubelszczyźnie. Był człowiekiem skromnym, pracowitym, odpowiedzialnym i – jak mówi jego syn Borys – niezwykle wymagającym, trzymającym wysokie standardy.

Lucyna Smolińska-Sroka

25 lipca 2020

Całe swe zawodowe życie związała z telewizją. Lucyna Smolińska- Sroka , dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych scenarzystka zmarła 25 lipca 2020 roku w wieku 87 lat.
Do telewizji trafiła zaraz po studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim w 1961 roku, gdzie przeszła niemal wszystkie szczeble telewizyjnej kariery, od reportera po szefa Redakcji Reportaży i Filmów Dokumentalnych. Specjalizowała się popularyzacji historii. W jej dorobku jest ponad 300 pozycji, filmów, reportaży programów i magazynów telewizyjnych. Większość z nich realizowała wraz z ze swym mężem Mieczysławem Sroką.

Leopold Dzikowski

5 czerwca 2020

Był wybitnym fotoreporterem i pasjonatem swojego zawodu. Pracę zawodową rozpoczął w Centralnej Agencji Fotograficznej. Przez wiele lat pracował w redakcji „Sztandar Młodych” – jako fotoreporter, a później kierownik tego działu.

Paweł Elsztein

23 kwietnia 2020

Dziennikarz, fotograf dokumentalista. Dzięki Jego publikacjom poznawaliśmy historię stolicy i warszawskiej Pragi. To Paweł Elsztein pokazywał nam zupełnie inną Pragę, na której mieszkał od urodzenia.
Dziennikarzem został po wojnie – pisywał do prasy lotniczej. A historią i popularyzacja Pragi zajął się dopiero po przejściu na emeryturę w 1983 roku. To On doprowadził do zmiany fatalnej opinii o Pradze, jako niebezpiecznej dzielnicy, to od Jego publikacji rozpoczęła się moda na Pragę. Jej dzieje dokumentował piórem i fotografiami. Był autorem zdjęć na dwóch wystawach „Praskie klimaty”, na których można było zobaczyć i Pragę biedną z ruderami, ale także tę nowoczesną pełną inwestycji na miarę XXI wieku.

Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

RYSUNKI ZBIGNIEWA LENGRENA

kalendarz-btn

NIEDZIELA 29 listopada 2020
  • Błażeja, Saturnina
  • Dzień Podchorążego
  • 1830
    18:00
    Wybuch Powstania Listopadowego

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski