SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Emil Dzikowski
- Zmarli przed 2016
- Zmarli w 2016
- Zmarli w 2017
- Zmarli w 2018
- Zmarli w 2019
- Zmarli w 2020
- Zmarli w 2021
- Zmarli w 2022
- Zmarli w 2023
- Zmarli w 2024
Zmarli w 2021
Jerzy Niesiobędzki
Zmarł JERZY NIESIOBĘDZKI (87 lat), wybitny krytyk i eseista, Prezes Honorowy Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat związany z Toruniem i Bydgoszczą, kierownik literacki teatrów w tych miastach, zastępca redaktora naczelnego bydgoskich „Faktów” był wnikliwym obserwatorem teatru w całej Polsce. Jego recenzje, pisane w latach 60. 70 i 80. ubiegłego wieku stanowią nieocenione źródło wiedzy o teatrze tamtych lat.
Aleksander Antoni Gronowski
Był człowiekiem o szerokich horyzontach, miłośnikiem westernów, książek i dobrego bluesa. W zawodzie przepracował ponad 30 lat, został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zaczynał jako redaktor techniczny w tygodniu „Stolica”. Kolejny etap to praca w Redakcji Współpracy z Zagranicą PA. „Interpress”. Był sekretarzem redakcji miesięcznika „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, miesięcznika „Rekreacja Fizyczna”, tygodnika „TOP”, tygodnika „Prawo Przedsiębiorcy „, dziennika „Nowa Europa”. Jako redaktor naczelny kierował między innymi miesięcznikami „Noc”, „Tygodnik Budowlany”, „Dom Twoich Marzeń”. Pisał o kulturze, sprawach społecznych, budownictwie. Był radosnym, życzliwym człowiekiem. Zmarł nieoczekiwanie po krótkiej ciężkiej chorobie 27 października 2021r. Miał 76 lat.
Irena Scholl
Urodziła się 12 października 1930 r. Przodkowie matki Ireny, Cecylii z Modzelewskich, pochodzili z drobnej szlachty, zaś ojciec, Ludwik Sander, miał korzenie szwajcarsko-kalwińskie. Prawdopodobnie to wielokulturowe dziedzictwo wpłynęło na charakter Ireny: ciekawość świata i ludzi, zamiłowanie do podróży, a przede wszystkim wyrozumiałość i tolerancję wobec innych.
Andrzej Karaczun
Urodził się 24.09.1954. Dziennikarz, działacz sportowy, związany z pismami motoryzacyjnymi, autor programów telewizyjnych poświęconych motoryzacji. Działacz Automobilklubu Polski
Stanisław Szperling
Były wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Jestem” Urodzony 10 maja 1931 r. w Będzinie przyszły Dyrektor Wydawnictw PCK, zanim został dziennikarzem, studiował polonistykę, a następnie przez pewien czas pracował przy tworzeniu Słownika języka polskiego pod red. prof. Witolda Doroszewskiego, co w przyszłości zaowocowało Jego szczególnym wyczuleniem na problemy poprawności językowej publikowanych na łamach „Jestem” tekstów; był także nauczycielem propedeutyki filozofii oraz literatury w Liceum św. Augustyna w Warszawie, a następnie redaktorem książek w Wydawnictwie PAX. To właśnie Jemu, szczególnie rozmiłowanemu w literaturze francuskiej, polski czytelnik zawdzięcza między innymi wprowadzenie na nasz rynek wydawniczy dzieł Juliena Greena.