Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Zmarli w 2019

Barbara Lewandowska

16 września 2019

Marek Rymuszko

22 lipca 2019

Dziennikarz – autor wielu reportaży i publicysta. Człowiek nietuzinkowy z głową pełną pomysłów.
To Marek Rymuszko wymyślił i powołał do życia miesięcznik „Nieznany Świat”, którym kierował od 1990 roku. To Marek Rymuszko współtworzył i od 1996 roku był prezesem Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu (wybierano Go zawsze jednomyślnie, ostatni raz 9 grudnia 2016 roku na kolejną 5-letnią kadencję). W pożegnaniu Twórcy i Redaktora Naczelnego – w liście zespołu „Nieznanego Świata” – napisano: „… Uczył patrzeć głębiej i czuć więcej. Pokazywał, że za kurtyną materii istnieje Świat Ducha. Pozostawił po sobie wielką pustkę, ból i smutek rozstania, ale zarazem wdzięczność, że stworzył dzieło, które wielu pomogło odnaleźć własną życiową drogę…”.

Piotr Sadowski

18 czerwca 2019

Kto przygotuje „Temat Dnia – Dziś warto wiedzieć” – biuletyn, który przez wiele lat znajdowaliśmy każdego dnia w swoich skrzynkach mejlowych?! Był rzetelnym, bogatym i interesującym źródłem informacji dla kilku pokoleń pracowników mediów. Ostatni Piotr wysłał wieczorem 18 maja tego roku…
Był Piotr Sadowski człowiekiem „nietuzinkowym i skrupulatnym kronikarzem historii polskiej radiofonii” – tak Go żegnali Radiowcy.
Trudno pisać wspomnienia o Człowieku z tak bogatym życiorysem i tak skromnym, gotowym pomagać, dzielić się doświadczeniem w każdej sytuacji. Tworzył serwis, robił setki zdjęć – z tego wszystkiego korzystaliśmy również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP, którego członkiem w Oddziale Warszawskim był Pan Piotr.

Antoni Radziszewski

12 czerwca 2019

Krzysztof Wojciewski

31 maja 2019

Jakże trudno pogodzić się z tą śmiercią! Fotografie, których zrobił miliony, fotoreportaże uczyniły z Niego Mistrza. Rzetelnego, fachowego, życzliwego Wszystkim, choć piętnującego na swoich zdjęciach absurdy życia codziennego, trudności tego życia, pokazującego ludzi – od czasów PRL-u do ostatnich chwil życia. Był kronikarzem sumiennym.

To był Artysta Fotografik. Fotografia i fotoreportaż były całym Jego życiem. W listopadzie 1971 roku napisał w życiorysie (starając się o przyjęcie do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich): „Od kiedy stałem się właścicielem aparatu fotograficznego, coraz częściej proponowałem w redakcjach materiał zdjęciowy”.
Urodził się 11 lutego 1943 r. Z fotografią zetknął się na studiach, które rozpoczął w 1965 roku na Wydziale Handlu Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, Szybko rozpoczął wtedy współpracę ze Studencką Agencją Informacyjno-Publicystyczną działającą przy Radzie Okręgowej ZSP w Warszawie. To wtedy nasze drogi zetknęły się po raz pierwszy. Studencka znajomość, która przerodziła się po prostu w przyjaźń, przetrwała lat kilkadziesiąt.

Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska

20 maja 2019

Świat bez Walentyny nie będzie już taki sam… Nie podyskutujemy o „mocy i niemocy polskiej inteligencji”, choć zaproszenie na to spotkanie przysłała nam kilka dni przed niespodziewanym odejściem. Urodzona w 1946 roku, dziennikarka, literatka, tłumaczka. „Od zawsze” należała do Klubu Krytyki Teatralnej, do Związku Literatów Polskich, była z nami w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP. Autorka miesięcznika „Spraw Nauki”, kwartalnika „Yorick”.
Jeszcze niedawno pracowała w kapitule Nagrody im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w teatrze TV, przyznawanej przez Klub Krytyki Teatralnej. Wspierała swoją wiedzą i dzieliła się doświadczeniem z kandydatami na krytyków teatralnych, uczestnikami kongresów czy warsztatów teatralnych (nie tylko w Polsce). Właściwie trudno sobie wyobrazić, że zabraknie Jej przy organizacji wielu ważkich wydarzeń związanych z teatrem

Bogdan Michalski

18 kwietnia 2019

Wiadomość dotarła 19 kwietnia, w Wielki Piątek. Zmarł Profesor Bogdan Michalski. Takie wiadomości zazwyczaj spadają jak grom. I chociaż wiadomo było, że Profesor od dłuższego czasu chorował, to jednak wiadomość o odejściu szanowanego, lubianego i zasłużonego dla dziennikarstwa nauczyciela akademickiego napawa głębokim smutkiem. Przychodzi nam wychowankom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Dziennikarstwa żegnać Naszego Profesora, wybitnego znawcę i badacza zagadnień prawa prasowego w Polsce, współtwórcę aktów prawnych w tej dziedzinie. Chwila zadumy: Bogdan Michalski… Refleksja: kolokwium z prawa prasowego… Wspomnienia: lata spędzone na wykładach…

Maria Jawornicka

16 kwietnia 2019

Wiesław Klimczak

4 lutego 2019

Działacz i Przyjaciel – szanujący ludzi i demokrację, zawsze gotowy pomagać. Wreszcie nieoceniona skarbnica wiedzy o Zrzeszeniu Studentów Polskich i opiekun – kustosz dorobku ZSP. To właśnie Wiesław Klimczak doprowadził do powstania w 1985 roku Stowarzyszenia Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego. Komisją Historyczną Ruchu Studenckiego kierował do końca życia. Był inicjatorem i założycielem wielu organizacji, m.in. Fundacji Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, Polskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski”, Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski”, Fundacji „Mazowsze”. Wiele tych organizacji zmieniało się przez lata, czasami zmieniało nazwy, ale zawsze służyło dialogowi, demokracji, pluralizmowi. Wszystkie oparły się próbie czasu i zawieruchom społeczno-politycznym – Historyczna Komisja Ruchu Studenckiego i Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski” są tego najlepszym dowodem. Nikt z nas nie wyobrażał sobie, aby mogło w nich nie być Wieśka.

Z teki Muzeum Karykatury
RYSUNKI STANISŁAWA DĄBROWSKIEGO

RYSUNKI STANISŁAWA DĄBROWSKIEGO

kalendarz-btn

ŚRODA 13 listopada 2019
  • Mikołaja, Stanisława
  • 1904
    Na pl. Grzybowskim w Warszawie Organizacja Bojowa PPS starła się z oddziałem wojsk rosyjskich.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski